Според някои проучвания природата много бързо ще завземе онова, построено от човека, ако хората изчезнат от лицето на Земята. Е, за щастие това още не се е случило, ала се наложи всички да останат по домовете си за неопределен период от време. Така Венеция остана празна и не отмина много време преди природата да се върне обратно в нея.
Ако погледнем сега водите в каналите на Венеция, виждаме, че те са кристално чисти. Но не е само това - в тях плуват и много малки рибки и рачета.
"Водата е кристална. Като спокойно езеро е, защото вече няма вълни, предизвикани от моторните лодки, които возят туристи. И най-вече - огромните круизни кораби изчезнаха", казва Глория Бегато пред The Guardian. Тя е собственик на хотел Metropole, на няколко крачки от площад "Свети Марко" и с прекрасен изглед към лагуната.
След като стриктните правила на италианското правителство забраниха на хората да излизат от домовете си, освен за да си купят храна, лекарства или да разходят кучето си, Венеция се трансформира само за едно денонощие. Стотиците канали на La Serenissima са изпразнени от таксита, транспортни и туристически лодки. Водни автобуси сега се движат по намалено разписание. Дори повечето гондоли са акостирали край брега.
С изчистването на водата се връщат лебедите и кормораните, които сега могат да виждат рибата и да се гмурнат, за да я уловят. На спирката на Piazzale Roma семейство патки са си свили гнездо, а някой е поставил знак "Не тъпчете яйцата на патиците".
"Всичко това бе напълно немислимо само преди месеци", казва Глория.
Броят на смъртните случаи в Италия от COVID-19 вече задмина този в Китай. Правителството на Джузепе Конте прави всичко по силите си, използвайки социалните мрежи и полицията. Хранителните магазини във Венеция все още работят, ала клиентите им са доста по-малко. Всеки стои на най-малко метър от другите. Трансформацията е невероятна, особено за град, който доскоро протестираше срещу масовия туризъм.
"Когато бях дете, тук имаше много по-малко лодки, а ние, децата, скачахме в каналите и плувахме", разказва Фанкро Фабрис, който чака на опашка пред един от магазините, за да си купи риба.
"Сега не ходя да ловя риба, защото всички ресторанти, на които доставям, са затворили. Няма смисъл. Но когато всичко това свърши, може и да има много други риби, които ще се завърнат в Лагуната, тъй като риболовът за удоволствие сега е забранен", казва рибарят Франко Фолин.
Чистите води на каналите на Венеция не се дължи на липсата на замърсяване, а на факта, че лодките размътват дъното на лагуната.
"Не би трябвало да е изненадващо, че има риба в каналите на Венеция. Ако нямаше, то всички щяхме да се притесним, тъй като лагуната има много крехка екосистема. Хората трябва да разберат, че ако се опомним и намалим трафика в нея, ще преоткрием една прекрасна биосфера", казва Матео Бизол, който има малък ресторант на един от островите и също така е активист за по-екологичен транспорт във Венеция.
Но не само круизните кораби липсват - затворили са сувенирните магазини, няма ги продавачите на венецианско стъкло. Баровете и ресторантите също не работят. Ударът по икономиката е огромен, особено за град, който разчита на туристите си. Но местните преоткриват красотата му и могат, най-накрая, спокойно да му се насладят.
"Ние, венецианците, вярваме, че природата се е върнала, за да си върне властта в града", казва Глория.
"Ако ме питате днес - чисти води, синьо небе, бих ви казала да, искам Венеция да остане такава. Поне за малко. Но ние се нуждаем и чакаме туристите да се върнат. Разбира се, може би не всичките 20 милиона, с които трябва да се справяме", допълва още тя.
Но природата не се връща само във Венеция. Тя завладя и останалите части на Италия - патици поплуваха във фонтаните на Рим, а диви прасета се разходиха из други празни градове.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.