Германия, подобно на останалите страни в Западна Европа, бе ударена от коронавируса с пълна сила. Но въпреки това, ситуацията там е много по-различна от тази в Испания или Франция. 22 364 са регистрираните случаи на заболели от COVID-19 в страната. Жертвите на коварният вирус обаче са едва 84.
Това означава, че Германия има най-ниският процент на смъртност от 10-те държави, които са най-силно засегнати от пандемията - 0,3%. Само за сравнение, в Италия коефициентът е 9%, а във Великобритания - 4,6%. А това тормози учените. Едни мислят, че има нещо невярно в метода на изчисляване, а други отдават този положителен резултат на масовото тестване на граждани.
Най-изненадващ е контрастът между Германия и Италия, пишат от The Guardian. И двете държави имат най-голям процент граждани, които са над 65 години. А според Bloomberg Global Health Index италианците дори живеят по-здравословно от германците.
Все още нито държавните служители в Германия, нито лекарите и експертите искат да коментират ниската смъртност, тъй като ситуацията се развива прекалено бързо. Но според Лотар Вилер, президент на Института "Робърт Кох" (RKI), централния държавен здравен орган, ситуацията няма да остане толкова оптимистична. Той не очаква в дългосрочен план да има значителна разлика в смъртността между Италия и Германия.
"Прекалено рано е да се каже, дали Германия е по-добре подготвена от останалите държави в битката с COVID-19", казва Мерилин Аддо, която оглавява отделението по инфекциология в Университетския медицински център в Хамбург. Според нея, една от причините за ниските цифри е факта, че докато болниците в Северна Италия са препълнени с нови пациенти, Германия все още не е в пълния си капацитет и разполага с повече време за разчистване на легла, снабдяване с оборудване и преразпределение на персонала.
"Едно от предимствата на Германия е, че започнахме да проследяваме контактни лица, когато бяха докладвани първите случаи. Това ни даде допълнително време, за да подготвим клиниките си за идващата буря", споделя Аддо.
Германия започна да тества хора дори с по-леки симптоми сравнително рано, което означава, че общият брой потвърдени случаи може да даде по-точна картина на разпространението на вируса, отколкото в останалите държави, където се тестват само хората със сериозна симптоматика или контактните лица. Официалният капацитет на страната са 12 хил. теста за COVID-19 на ден, а според Вилер, държавата има капацитет за 160 хил. теста на седмица.
Въпреки че Германия не е тества своите граждани толкова масово, колкото Южна Корея, вече повече съветът към гражданите е следният - да се тестват, дори и ако имат симптоми в ранен стадий, но или са имали контакт със заразено лице, или наскоро са посетили "високорисков район" като Ломбардия в Италия или Ухан в Китай.
Възрастовият профил на засегнатите през първите няколко седмици също е по-различен. Те са по-млади отколкото в други страни. Много от тях са трениращи хора, които се връщат от ски курортите в Австрия или Италия. Това също обяснява ниският процент на смъртност.
"Предполагам, че много млади италианци са били заразени, без изобщо да разберат или да бъдат изследвани", заяви пред вестник Die Zeit Кристиан Дростен, вирусолог в берлинската болница Charité. "Това обяснява и предполагаемо по-високата смъртност на вируса там", допълва той.
Дростен, който е консултирал германското здравно министерство, също предупреди, че смъртността в Германия вероятно ще се повиши през следващите седмици: "Изглежда, че вирусът е станал по-опасен, но това ще бъде статистически артефакт, изкривяване. Той просто ще отрази това, което вече започва да се случва: изпускаме да идентифицираме все повече и повече инфекции."
Методологията, която стои зад събирането на данни в Германия, също би могла да доведе до несъответствие между информацията от Италия и Германия. Ако пациентът е дал положителен тест за COVID-19 в Германия, лекарят ще уведоми местния здравен орган, който след това ще прехвърли цифрово данните в института на Робърт Кох. Забавянето в този процес обяснява защо дневните цифри на RKI са по-ниски от тези от университета Джон Хопкинс, който актуализира таблиците си с данни по-често.
До 10 часа сутринта в неделя, например, RKI отбелязва само 55 жертви в Германия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.