Светът обявява война на COVID-19 - така в. "Росийская газета" обобщава резултатите от вчерашната виртуална среща на върха на 20-те най-развити държави, които се ангажираха да създадат единен фронт срещу пандемията от коронавируса.
Печатът в Русия отразява по-специално предложенията на президента Владимир Путин за съвместно разработване на ваксини и лекарства, за "зелени коридори, защитени от търговски войни и санкции", през които да се доставят медикаменти, хранителни продукти, оборудване и технологии.
В словото си пред лидерите на Г-20, излъчено по-късно от руски телевизии и поместено на сайта на Кремъл, Путин нарече "ключов риск" дългосрочната безработица, чиято динамика по думите му ще е ключов индикатор и за ефективността на мерките, вземани от страните членки, посочва "Росийская газета".
Позицията на Путин намери отражение в заключителната декларация - "двайсеторката" обеща да инжектира общо над 5 трилиона долара в световната икономика и да засили всеобщото сътрудничество, пише в. "Комерсант", изреждайки мерки, предложени от страните от Г-20, разпределени в 4 групи - медицински, икономически, търговски и насочени към глобално взаимодействие.
На фона на общите изявления и позитивни призиви обаче Г-20 подмина редица пречки за съвместните действия като търговската война на САЩ с Китай и "петролната война" на Саудитска Арабия с Русия, отбелязва изданието.
Три милиарда души в цял свят вече са под карантина, а световните демокрации се оказаха по-зле подготвени за идването на незнайната болест от страните с твърдо централизирано управление, наричани от либералите автокрации, деспотии и "режими, неспазващи човешките права", се казва в статия на "Труд", цитирана от БТА.
Някои експерти прогнозират спад на пандемията след два-три месеца, други ни плашат, че вирусът ще терзае човечеството цели две години. Засега е ясно само едно: за да са ефикасни карантинните мерки, трябва да се спазват дълго време и всеки ден ще удря по икономиката на съответните държави, пише "Лента". Особено тревожно е положението в постсъветските страни, смята онлайн изданието заради риска от "социална експлозия. . ., далеч по-опасна от пандемията".
"Цялата тази ситуация със самоизолацията и дезинфекцията" в Русия води между другото до поевтиняване на редица стоки и услуги. Заради спада в потребителското търсене бизнесът предпочита да прави отстъпки, отколкото да губи в конкурентната надпревара, пише "Взгляд".
В Москва все по-често се предлагат безплатни доставки на храна от затворените ресторанти, по-евтини вече са такситата и "споделените автомобили", както и самолетните билети. Междувременно търговците търсят нови възможности онлайн. Все повече се купуват стоки за домашния отдих, за дистанционна работа и обучение, абонаменти за стрийминг услуги, инструменти за ремонт, спортен инвентар и "стоки за възрастни", чиито продажби в Русия впрочем са скочили с 300 процента, отбелязва електронният вестник.
В Русия започва производството на мобилни тестове за коронавирус. Според Кирил Дмитриев, оглавяващ Руския фонд за преки инвестиции, за момента те са сред най-бързите и най-точните, пише "Росийская газета".
Експресната система е разработена от руски и японски изследователи. Тя може да се използва без стационарна лаборатория - побира се в куфар и с нея може да се тестват хора по болниците, училищата, офисите, летищата и гарите. Капацитетът й е 20 теста на час. Освен руските инстанции ефективността на тестовете е потвърдена от лаборатории в Обединените арабски емирства, Япония и Австрия. Тестовете струват 5 пъти по-малко от стандартните, прилагани в Европа, а мобилната лаборатория излиза около 100 пъти по-евтино от изграждането на една нова.
В най-скоро време ще се произвеждат над 1 милион теста и над 1000 портативни лаборатории за седмица. Вече има поръчки от руски и чуждестранни клиенти, казва Дмитриев.