Пандемията показва, че въпреки своята икономическа сила Европа е позволила във времето възлови производства да бъдат изнесени извън континента в Азия. Това е направило европейските икономики до голяма степен зависими от тези производства. Това каза Даниел Стефанов от Европейския съвет за външна политика, в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
"В момента Европа чака определени съставки на лекарства да бъдат произведени в Китай и внесени на Стария континент", каза той.
По думите му националните държави се оказаха доста неподготвени за ситуацията. Според него единствената добра новина в кризата е, че спорът за еврозоната бе решен.
"Виждаме, че страните от еврозоната ще имат достъп до много по-голям финансов ресурс за справяне с кризата в сравнение с всички останали държави в ЕС“, допълни Стефанов.
Той отбеляза, че в последните години очевидно не са правени достатъчно инвестиции в здравеопазването и че изследванията са насочени в друга посока, а не за търсенето на нови лекарства.
"Сега едни от възможностите са Европа да започне да създава общи здравни стандарти, така че да има общо ниво на развитие и да ни предпазва в такива ситуация“.
Стефанов коментира, че в момента в Европа няма страна, която да не се притеснява, че мерките за ограничаване на коронавируса ще съсипят икономиката.
"Хуманитарният характер на кризата накара Германия да отдели нечуван ресурс за подкрепа на икономиката. Има решение, с което Германия ще излезе на дефицит с над 100 млрд. евро. Добрите дни за повечето икономики са свършили. В момента трябва ясно да определим колко лоши ще бъдат тези дни", смята експертът.
Вижте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.