Количеството пари, което работещите мигранти изпращат до родните си места, са добра подкрепа по време на криза, но не и в момента, пишат от Bloomberg TV Bulgaria.
Много работници в чужбина губят работните си места, а затварянето на международни граници намалява годишния поток от глобални парични преводи на стойност 690 милиарда долара. В момента много развиващи се икономики имат нужда от твърда валута повече от всякога.
Сред най-засегнатите ще бъдат Ливан, Украйна и Филипините, докато Латинска Америка може да претърпи 18% спад на парите, изпратени у дома, в сравнение с миналата година.
През последните години потокът на парични преводи в световен мащаб достигна рекордно високи стойности, тъй като страните станаха по-тясно свързани.
В голяма част от индустриалните държави има потвърдени случаи на COVID-19, а именно те са дом на по-голямата част от работниците мигранти в света, според Мануел Ороско, който ръководи програмата за миграция, преводи и развитие на Междуамериканския диалог във Вашингтон.
Близо 6,7% от работното време в световен мащаб може да бъде премахнато от кризата през второто тримесечие на тази година, според Международната организация на труда. Повече от милиард работници са изложени на висок риск от намаляване на заплатите или загуба на работа, съобщиха от организацията.
"Страните, в които работниците мигранти са базирани временно, изпитват голяма криза и много от тях са в секторите, които са засегнати", каза Елина Рибакова, която е заместник главен икономист в Института за международни финанси във Вашингтон.
Цялата статия можете да прочетете ТУК