Свързната с коронавируса криза удари Източна Европа особено тежко. Виенският институт за международни икономически сравнения (Wiiw) очаква икономическият спад в Източна Европа да е по-драстичен, отколкото по време на световната финансова криза, а регионът да изпадне в „дълбока рецесия". Само Полша гласува пакети за икономическа помощ в размер на десет процента от своя БВП. Положението е още по-лошо в други страни в региона.
В същото време Източният комитет на германската икономика (ОА) очаква регионът да спечели сериозни предимства вследствие на кризата. Не на последно място - заради очакваното скъсяване на веригите за доставка. Източна Европа е в отлично положение, за да приеме очакваното преместване на заводите от Азия по-близо до офисите на производителите, пише в свой анализ германският бизнес всекидневник Handelsblatt.
Засега обаче анализаторите очакват сериозни сривове. Така например от американската инвестиционна банка Goldman Sachs прогнозират икономическата продукция в Чехия да се свие с пет процента. А икономиката на Полша, която беше единствената европейска държава, преминала през глобалната финансова криза през 2008/09 г. без рецесия, ще се свие с 3,5 процента.
Спадът в Източна Европа е от особено значение за германската икономика. И това не е никак чудно - само страните от Вишеградската четворка Полша, Чехия, Унгария и Словакия с обем на търговията с Германия от 303 млрд. евро, имаха по-голямо значение за германската икономика през 2019 г., отколкото Китай със 205, 7 милиарда евро и САЩ със 190,1 млрд. евро. Общата търговия на Германия с Източна Европа възлиза на 453,7 млрд. евро, което представлява една пета от общата външна търговия на Германия.
Преди всичко затварянето на фабриките за автомобили в Германия, проблемите с пътуващите до работните си места и дългите задръствания по границите са довели до значителни проблеми. Някои страни в Източна Европа, особено България, Румъния и Украйна, страдат и от драстично намаляващите парични преводи на свои сънародници, които работят в западните страни. Заради кризата мнозина вече не могат да работят там и не изпращат пари у дома.
Някои държави пострадаха силно от повсеместния срив на туристическия бранш. Значителното съкращаване на доходите на хората на свой ред доведе до забележимо спадане на потреблението, а с това - до намаляване на германския износ.
Още по темата четете на сайта на Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.