IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Как Южна Корея изравни кривата на коронавирус само за 20 дни без карантина?

Сега Сеул се връща обратно към нормалния живот

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Миналата седмица милиони южнокорейци спокойно чакаха на два метра един от друг, с маски на лице, да измият ръцете си, да сложат ръкавици и да упражнят правото си на демократичен вот на местните избори. Разбира се, повечето от тях имаха друго в главата - не само да гласуват, но и да се върнат на работа, да играят голф, да излязат на пазар за нещо, което не е храна или дезинфектант.

Да излезеш на вечеря, още повече - да се проведе масово гласуване, изглеждаше абсолютно невъзможно само няколко седмици по-рано, когато болните в Южна Корея бяха толкова, колкото в САЩ. Броят на заразените се покачваше бързо - първият случай в страната бе открит на първи февруари. На 26-ти февруари, вече се регистрират повече от 900 болни на ден. Но след това нещо необичайно се случи. Рязко броят на заразените започна да намалява. През март новите болни са едва дузина, след това броят им пада още - до едва няколко човека на ден.

За кратко време Южна Корея успява да изравни кривата на COVID-19. Но как успя?

В сряда Южна Корея обяви само 11 нови случая на коронавирус в страната. За четвърти пореден ден броят на заразените е под 15. Болните в страната са общо 10 683, а 8000 от тях са се излекували. Починали са 237 души, което прави смъртността в Корея 2,23% - една от най-ниските в света.

Сега другите държави са вперили поглед към Южна Корея, за да черпят опит от нея. Успехът й се крие в един прост метод - тествай, проследи, задръж.

Най-впечатляващ е фактът, че Южна Корея успява да задържи заразата без да налага карантина, като тази във Великобритания, Италия или Франция. Докато целят свят купуваше панически хранителни продукти и тоалетна хартия, южнокорейците останаха спокойни. Хората не се тълпяха в магазините. Редяха се на опашки само, за да бъдат тествани за COVID-19 или да си купят маски... или да гласуват.

Когато СЗО обяви, че държавите трябва да тестват масово народите си, Южна Корея практикуваше това вече от седмици. Държавата успяваше да изследва между 12 хил. и 20 хил. души на ден. Мобилни центрове провеждоха безплатни  тестове за 10 минути, а резултатите пациентите получаваха по телефона в рамките на 24 часа. До средата на март 270 хил. души са тествани. 

Но не само тестването е в основата на успеха на Южна Корея - държавата успя чрез мобилните технологии да проследи контактите на всеки, който е дал положителна проба за COVID-19. Тези, които са заразени, трябва да опишат движенията си, които са проследени чрез GPS, проследяване на телефона, записи от камери и транзакции от кредитни карти. Тези данни даваха възможност на Центъра за контрол и превенция на болестите в Южна Корея да пусне предупреждение в реално време къде са били болните и кой може да е заразен.

Разбира се, имаше и негативни коментари отвъд границите на Корея, които твърдяха, че това проследяване нарушава личното пространство на хората в страната. Ала нито имената им, нито адресите им, нищо не ставаше публично достояние - само тяхната възраст и мястото, на което са били.

Според Джером Ким, генерален директор на Международния ваксинен институт в Сеул, Южна Корея е успяла да задържи вируса чрез "решително и прозрачно лидерство, основано на данни, а не на емоции".

Южна Корея така и не наложи строга карантина, но помоли гражданите си да спазват дистанция, да си мият ръцете и ги насърчиха да работят от вкъщи. Те, разбира се, спазиха тези препоръки.

"Хората спазваха съветите за социално дистанциране и хигиена, като например избягваха баровете, църквите, фитнес залите и училищата. Доброволното сътрудничество на информираното население е основна характеристика за справяне със заразата", казва Ким пред The Guardian.

За да помогне на останалите държави да се преборят с епидемията, Южна Корея изпрати комплекти за тестване на поне 20 страни по света, сред които и България. Публикувана бе и книга със съвети, която разкрива какъв е опитът на Южна Корея и как тя е успяла да изравни линията само за 20 дни без взимането на драстични мерки и ограничаване на движението из държавата.

Да, здравните власти в страната се страхуват от втора вълна на COVID-19, но въпреки това, малкото мерки, взети в Южна Корея, биват разхлабени. Сеул се връща обратно към нормалния начин на живот - хората отново влизат в моловете, хранят се в ресторанти, връщат се в офисите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата