IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Как ще изглежда пътуването ни след края на коронавируса?

Трябва да се подготвим за някои крайни мерки

Как ще изглежда пътуването ни след края на коронавируса?

Снимка: БГНЕС

Може би няма човек, който да не си задава въпроса, кога отново ще тръгнем на път. Но едва ли пътуването по света ще е същото, както преди. Навярно шезлонгите ни на морето ще са разделени с пелексиглас, а още преди да стигнем до там, на летището ще ни бъде направен кръвен тест и ще бъдем напръскани с дезинфектант. Може би ви звучи крайно, но това са истински мерки, които туристическите фирми са готови да приемат, за да ви накарат да се чувствате в безопасност в света след COVID-19. 

Все още е трудно да се каже с точност кога ще започнем да пътуваме отново - Аржентина е забранила международните полети до септември, а Борис Джонсън предупреди британците, че не бива да си резервират почивки на морето това лято.

И все пак, ето как ще се промени начинът ни на пътуване след пандемията:

Летището

Много летища вече са въвели мерки за справяне със заразата, като те се подчиняват на препоръките от правителството - разстояние между пътниците, което е поне два метра, освен ако не става дума за членовете на едно семейство, както и дезинфектанти за ръце, разположени навсякъде из сградата. В САЩ хората на летищата трябва да си мият ръцете в продължение на 20 секунди преди и след проверката за сигурност.

На летищата в Хонконг пък има машини, които пръскат цялото тяло на пътниците с дезинфектант, който убива бактериите и вирусите за 40 секунди. То, също така, изпитва роботи, които чистят коридорите с ултравиолетова светлина, която убива COVID-19. Естествено, на повечето летища присъства и най-простата мярка - плакати, които показват нужните предпазни мерки, както и начинът, по който да се движат из сградата.

Още в началото на кризата се въведоха термо камери, които да засичат температурата на пътниците, ала според много експерти, те нямат ефект, тъй като повечето хора карат вируса без симптоми, пишат от BBC. Някои авиокомпании стигат и по-далеч - Emirates, предлагат бърз кръвен тест на летището в Дубай, който може да е готов до 10 мин. От днес пътниците във Виена също предлагат подобна услуга, за да се избегне 14-дневната карантина. Техният тест обаче е PCR и отнема няколко часа. Цената му е 190 евро.

Новите мерки ще доведат и до неудобство - навярно времето, което ще ни отнеме за да преминем през проверката, ще се увеличи.

В самолета

За жалост ще трябва да забравим за красивите усмивки на стюардите, тъй като няма да ги виждаме заради предпазните маски, които те ще са задължени да носят. Всички пътници също ще носят маски, а преди полета, авиокомпанията ще се е погрижила всички седалки да са стриктно дезинфекцирани. И тук има крайни мерки - авиолиниите в Корея обмислят екипите им да са в защитни костюми.

Една от общите мерки, които се предвиждат, е авиокомпаниите да не продават всички седалки в самолета. Но според много експерти, това ще доведе до покачване на цените и ще ни върне във времената, в които полет от Париж  до Ница за 1000 евро. 

Когато пристигнете на желаната дестинация

Сигурно си мечтаете за почивка на някой италиански плаж. Е, тогава се прегответе да се лутате из прегради от плексиглас, докато търсите подходящата сянка. Италианското правителство вече дори е направило скици на тази идея и я обмисля наистина сериозно. Хотелите пък може да отворят, но без да допускат хора до басейните си или спа центровете си. Ресторантите също търсят начин да посрещнат туристи, разполагайки масите си на по-голямо разстояние.

Португалската верига хотели, Vila Gale, заяви, че се е "запасила със средства за дезинфекция на ръцете" и "съставя ала карт менюта за да заменибюфетите". Николаос Сипсас, професор по медицина в Атина, е съгласен, че храненето на шведска маса е изложено на риск, заедно с общото ползване на басейни, барове и плажове.

"Според мен гръцките плажове ще са слабо населени или с други думи - ще има къпещи се, но те няма да са близо един до друг. Няма да видим феномена на организираните плажове с кърпи непосредствено един до друг", казва той. Други страни предвиждат "туристически коридори", за държавите, които са най-малко засегнати от COVID-19. Така Хърватия предвижда специален достъп за туристите от Чехия и Словакия до плажовете.

 


 

 

 

 

 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата