IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Затварят кланици в Германия, тестват служителите за коронавирус

Между 17 000 и 20 000 души работят там, много от България

Снимка: EPA/BGNES

Снимка: EPA/BGNES

Сред дълго игнорираните тайни на месната промишленост в Германия са и кампаниите за набиране на временни работници от Румъния и България, които поддържат дейността на кланиците във федералната република и които често живеят при мизерни условия, пише Investor.bg.

Забележима експлозия от случаи на коронавируса може да бъде причислена към тази "резервна армия на кланиците": например в завода на компанията Westfleisch край Кьосфелд (повече от 200 от 1200 служители са заразени), където фабриката е закрита въпреки протестите на ръководството на компанията или в кланица в Бад Брамстед (над 120 случая ).

След като новите изисквания за разхлабване на мерките на републиката бяха прескочени заради горещия епицентър, Северен Рейн-Вестфалия и Шлезвих-Холщайн започнаха да тестват всички кланици. Вероятно някой от бранша скоро ще изиска мерки като тези в САЩ: там, въпреки коронаворуса, на месната промишленост бе разрешено да продължи да работи според постановление на Доналд Тръмп - като „основен икономически сектор“. Ето и подробностите по случая:

Северен Рейн-Вестфалия отложи облекчаването на мерките в област Кьосфелд от 11 май на 18 май, съобщи министърът на здравеопазването на провинцията Карл-Йозеф Лауман в Дюселдорф в петък, след като множество служители на кланица в района се заразиха с новия коронавирус.

Вирусът е открит при 151 от приблизително 1200 служители. По този начин районът е над ограничението, одобрено от федералните и местните правителства за над 50 нови инфекции на 100 000 жители. „Ще затворим кланицата в Кьосфелд. Всички служители ще бъдат тествани", каза Лауман.

Премиерът Армин Лашет (ХДС) също подчерта, че не трябва да има компромиси, когато става въпрос за защита на хората. „Правилата са ясни: ако, както в Кьосфелд, даден окръг надхвърли ограничението, определено за броя на инфекциите, предприемаме бързи, целенасочени и последователни действия срещу него", каза Лашет пред Rheinische Post. Този договорен авариен механизъм е централен компонент за пътя към отговорната нормалност, пояснява ръководителят на правителството на провинцията. Министърът на здравеопазването на Германия Йенс Шпан нарече процедурата „като за пример".

Министърът на земеделието Урсула Хайнен-Есер каза, че хората в цялата страна виждат, че "в кланиците се развиват горещи точки на инфекция“. Сега правителството ще тества всички служители на кланици, както и Шлезвиг-Холщайн. Такива мерки ще се предприемат и в Долна Саксония.

Целият материал вижте тук

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата