IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

"Махмурлук от коронавируса" – как млади хора се възстановяват от заболяването месеци наред

Калъм О'Двайър е на 28 години и вече 12 седмици се бори с COVID-19

Снимка: Pixabay

Снимка: Pixabay

28-годишният Калъм О'Двайър е млад и здрав мъж. На 23 март, малко преди Шотландия да обяви извънредните си мерки, О'Двайър започва да се чувства зле. Той тъкмо е взел част от техниката от офиса си, за да започне да работи от вкъщи. Вече 12 седмици мъжът не може да се възстанови от коварния COVID-19.

Преди да се разболее О'Двайър няма никакви съпътстващи заболявания. В продължение на пет седмици, той се бори с основните симптоми на коронавируса, но толкова се изтощава, че вече не може да се грижи сам за себе си. За това се мести при родителите си.

Възстановяването му отнема много по-дълго време, отколкото е очаквал. Симптомите при него продължават, което означава, че той все още не може нито да живее сам, нито да работи. Лекарите му казват, че той има следвирусна умора, нещо като махмурлук след коронавируса, който засяга много излекували се пациенти.

"Първоначално се чувствах много уморен, а след това дойде и гаденето. После час по час се появяваха новите симптоми - започна треската и още други неща. В продължение на 10 дни бях на крак, чувствах се така, все едно карам много лош грип. Никога не съм бил толкова болен, за това заподозрях, че може да става дума за коронавирус", разказва О'Двайър пред BBC. Калъм започва да изпитва и задух. Два пъти звъни на Бърза помощ, защото не може да диша.

След две седмици повечето симптоми изчезват, но задуха, слабостта в мускулите и умората остават. Докторите казват, че той е навлязал в следвирусна фаза в възстановяването си.

"Лежах в леглото си по цял ден и се опитвах да вдигна различни неща, но не можех. Аз съм на 28 години, до преди няколко месеца участвах в маратони. До мен имаше една еднолитрова бутилка, която се помъчих да вдигна и едва успях. Толкова бях слаб", казва той.

За да извърши дори най-обикновени действия, като миене на чинии или простиране, О'Двайър трябва да пести енергията си. Той дори започва да изпитва болка в корема, ако прекара дълго време говорейки по телефона. Липсата на общуване с други хора влошава и психическото му здраве.

"Бях сам в апартамента си и си въобразявах, че мога да се оправя. Имаше дни, в които бях по-добре, но след това се влошавах още повече. После пак бях добре и после пак се влошавах", спомня си О'Двайър. След пет седмици на борба, той решава, че повече не може да се грижи сам за себе си и отива при родителите си. Калъм вече е дал отрицателни проби за COVID-19, така че не се притеснява, че ще ги зарази.

"Първият ден, в който отидох там, изпитвах болка и умора дори изкачвайки стъпалата", казва той.

Сега състоянието на мъжа се е подобрило. Но дори и след 12 седмици той все още изпитва задух, предизвикан от всяка физическа дейност.

"Ужасно е. Вече се боря с това 12 седмици и съм изпитал толкова фалшива надежда. Все още не мога да живея самостоятелно, имам нужда от помощ. Не мога и да работя, а обстоятелствата са много трудни. Когато говорим за COVID-19, обсъждаме онези, които оцеляват и онези, които умират. Но никой не дискутира хората като мен, на които са им нужни месеци да се възстановят. Мисля че трябва да се помогне и на тях", категоричен е Калъм.

Подобен проблем има и хирургът Джералдин МакГроарти. Тя хваща вируса по същото време като Борис Джонсън. Налага се да бъде преместне в интензивното отделение, но въпреки всичко оцелява. За разлика от британския премиер обаче, който се върна на работа, тя все още не може да се възстанови, също като О'Двайър.

"Справям се добре, но имам тежки следвирусни симптоми. Това ме изненада, тъй като се чувствах добре в първите дни след излизането ми от болницата. Последните седмици бяха много тежки - почти нямам енергия, трудно ми е дори да формирам мисли и изречения. Не мога да проведа един нормален разговор", разказва тя.

Фактът, че коронавирусът е нов, означава, че никой не може да бъде напълно сигурен колко време отнема възстановяването от него. Според изследванията в някои държави, следвирусните симптоми могат да продължат дори 6 месеца, а възстановяването да бъде "изключително бавно".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата