Южна Корея подходи агресивно към коронавируса и успя да го победи, превръщайки се в един от успешните примери по целия свят. Но очевидно борбата с COVID-19 още не е приключила. Властите в Сеул обявиха началото на така наречената Втора вълна, а броят на инфекциите бързо расте.
В края на април Южна Корея успя да "изравни линията" благодарение на масовото проследяване и тестване за нови случаи. Но разхлабването на мерките предизвика малки, но притеснителни огнища на заразата, като този случай от май, в който 29-годишен мъж даде положителна проба, след като бе на парти в клуб със 7000 души.
Юнг Юн Кьонг, директор на Корейския център за контрол и превенция на заболяванията обяви в понеделник, че увеличаването на случаите най-вероятно се дължи на засиленото социализиране между хората по време на празничния уикенд през май и може да продължи да се разпространява, ако южнокорейците не продължат да прилагат социално дистанциране.
"Ако близкият контакт между хората продължава, вирусът ще продължи да се разпространява както в Сеул, така и извън него", категоричен бе Юнг Юн Кьонг.
В понеделник случаите бяха 17, по-малко от предните два дни, в които бяха регистрирани 48 и 67 нови заболели. И въпреки че тези числа са прекалено малки в сравнение с огромният брой хора, които се заразяват в други държави, те са значително по-големи от единичните бройки, които Южна Корея регистрира през май и април.
В отговор на новото разпространение на заразата, кметът на Сеул Парк Вон Сун заяви, че отново ще въведе по-строги насоки за социално дистанциране, ако в града продължат да се наблюдават над 30 нови случая в три поредни дни или ако капацитетът на болниците не бъде запълнен на 70%. Град Теджон, който е на юг от столицата, обяви в понеделник, че ще забрани събирането на обществени места като музеи и библиотеки, според BBC.
Преди всичко това Южна Корея наистина бе пример, изравнявайки кривата на заболеваемостта. Тя беше една от първите държави, в които се наблюдаваше голям брой на заразени с COVID-19. Първият случай бе регистриран на 20 януари, а пикът настъпи на 29 февруари, когато се появиха повече от 900 заразени само за 24 часа.
Масовото тестване и проследяване на контактни лица обаче спаси Южна Корея от сценария, който се наблюдава в САЩ. Държавата следеше GPS-а на телефоните, транзакциите от кредитните карти, охранителните камери и взимаше показания, за да открие и предупреди онези, които може да са били в контакт със заразен. Те получаваха спешен СМС.
По време на пандемията всичко в Южна Корея бе нормално. Хората можеха да гласуват, стига да спазват дистанция и да носят маски и ръкавици. А през май някои от мерките бяха свалени. До този момент в страната са регистрирани 12 400 заболели с COVID-18, а починалите са 280.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.