В началото на март Чарли Джаксън води спор с жена си. Той и приятелите му са си запазили тридневна ски ваканция "само за мъже" в Ишгъл. Тя обаче не иска той да ходи, тъй като курортът е прекалено близо до местата в Италия, където се е появил "онзи нов мистериозен грип". Той обаче е категоричен - ще отиде, все пак е похарчил 1000 евро за това удоволствие.
Ишгъл е най-популярният зимен курорт в Европа, познат като "Ибиса на сняг". За Джаксън това е "място за момчета" и затова той и приятелите му го посещават редовно от девет години насам. На 4 март, след първия ден на ски, мъжете отиват в бара Niki’s Stadl, който носи името на някогашния си собственик, който обичал да купонясва, Ники Ганал. Там бирата и шотовете Jägermeister са на половин цена в сравнение с Швейцария от другата страна на границата.
DJ-ят пуска модерна поп музика, алкохолът се лее и всички танцуват. Джаксън си спомня как до DJ-я имало голям червен бутон. Когато го натиснеш, музиката ставала по-тиха и се чувал звука на сирена. Той и приятелите му били толкова пияни, че не спирали да натискат бутона заедно с другите купонджии. В края на вечерта той вече бил потен и хлъзгав.
Три дни след като се прибира у дома, Джаксън започва да изпитва болки в мускулите и костите и се чувства отпаднал. Това продължава в следващите 4 седмици. По-късно тест за антитела ще покаже, че съпругата му е била права - той се е заразил с COVID-19.
"Вирусът не ме уби, но ме накара да се чувствам зле много дълго време", казва Джаксън пред The Guardian.
Той изважда късмет, но други - не. 28 души хванали коронавируса в Ишгъл умират. Твърди се, че близо 6000 души са се заразили там. Четирима от осемте приятели на Джаксън също са болни. В средата на март вече е ясно - туристите в зимния курорт са сред главните разпространители на COVID-19.
През първите месеци на разпространение на заразата нищо не предизвикваше толкова гняв, колкото туристите в Ишгъл. Огнища на коронавируса, свързани с австрийския курорт, бяха открити в Германия, Швейцария, Дания, Швеция, Норвегия и Исландия. Но щетата се оказва по-голяма. Един австрийски адвокат решава да съди региона, в който се намира Ишгъл, а близо 6000 души, които твърдят, че са хванали вируса там, го подкрепят с подписите си. Сред тях има хора от Канада и Камбоджа, а около 180 души са от Великобритания и са разнесли вируса из Лондон, Бирмингам и Манчестър.
В Германия, от която идват по-голямата част от гостите на Ишгъл, огнището на COVID-19 се превърна в предмет на дипломатическа война на думи между австрийски и германски политици, които се обвиняваха взаимно в небрежност. Страхът от това, че ще бъдат маркирана като "следващия Ишгъл", спомогна за налагането на карантина в Централна Европа.
Междувременно собствениците на бизнеси в австрийския курорт казват, че са били жертва на заговор и че новините за претъпкани барове са груби преувеличения. И до известна степен те имат право. Фокусът върху парти обстановката помогна да се отвлече вниманието от по-големите решения, взети или невзети зад кулисите, пропуснатите предупреждения и един ключов въпрос - дали властите са дали приоритет на икономическите фактори пред здравето на жителите и посетителите?
Ишгъл не е просто парти дестинация. Той е парти дестинация за хора с пари. Там има дизайнерски бутици и хотели с пет и четири звезди, ресторанти, които продават хамбургери от телешко месо и бутилка шампанско за 600 евро. По улиците плакати рекламират концерти на Върха на Планината със звезди от висок ранг като Риана, Кейти Пери, Роби Уилямс и Елтън Джон. Всяко трето спечелено евро в Тирол идва директно или индиректно от туризма, предимно от посетители от Германия и Италия, които харчат там около 8,4 млрд. евро всяка година.
Но в началото на втората седмица на март страхът, че неправилното отнасяне към вируса може трайно да навреди на репутацията на града, беше обзел съзнанието на висши служители и бизнесмени в Ишгъл.
В събота, 7 март, 36-годишен германец стана първият човек, който даде положителна проба за COVID-19 в самия град, след като получи леки симптоми и главоболие. Той работил като барман в Кицлох, срещу Niki’s Stadl.
"Имаше спекулации, че той току-що се е върнал от почивка в Италия", казва Бернхард Зангерл, мениджър на Кицлох. "Това не беше вярно. Той беше тук през цялото време."
Барът беше незабавно дезинфекциран и 22-ма души от близките контакти на бармана трябваше да се самоизолират. И все пак здравните власти в Тирол настояваха, че е "малко вероятно от медицинска гледна точка" вирусът да бъде прехвърлен от персонала на туристите. В 15.53 ч. в понеделник, 9 март, австрийска информационна агенция съобщи, че 15 души, които са били в контакт с бармана от Кицлох, също са дали положителни тестове за коронавирус.
Девет минути по-късно бащата на Зангерл, Питър, получава СМС, който гласи: "Скъпи Питър, обади ми се или затвори бара си, защото в противен случай ще бъдеш обвинен за края на сезона в Ишгъл, а и за края на сезона в цял Тирол." Няколко минути по-късно получава второ съобщение: "Целият свят е вперил очи в бара ти."
Към 18:00 ч. бар Кицлох затворя врати. Адвокатите, които сега ще внесат колективна жалба срещу Ишгъл, твърдят, че целият курорт е трябвало веднага да последва примера му. Един от тях е д-р Петер Колба, който е и президент на Австрийската асоциация за защита на потребителите. По думите му „ако Ишгъл беше поставен под карантина седмица по-рано, хиляди летовници нямаше да бъдат заразени, а вирусът нямаше да се разпространи в цяла Европа."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.