IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Една година след пандемията Ухан отново е нормален

В града е отворена изложба, посетена на борбата с COVID-19

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

В продължение на месеци Ухан се радва на щастието да няма нови вътрешно предадени случаи на коронавирус, а правителството се радва на успеха, който е постигнало в справянето с пандемията. Новият вирус удари тежко Ухан и остави траен отпечатък в съзнанието на жителите му. Но сега, когато нови случаи няма, как се е променил живота в китайския град?

"Аз съм Шао Джънхуа, основател на Hot-Dry Noodles. Ухан излезе от локдауна на 8 април, а моят бизнес стартира в края на този месец. Искам брандът ми да представя Ухан. Всички знаят, че най-популярната закуска тук са нудлите", казва Джънхуа пред BBC. Когато е помолен да разкаже за дните на блокада, сълзи потичат от очите му: "Прекалено е болезнено, когато си го спомням." 

"Пазарът Hubu Lane има 400 годишна история. Искахме да направим музикален лайв стрийм от тук, за да види остналата част от Китай, че се забавляваме, че можем да излизаме и да се наслаждаваме на храната", казва той.

"Отворих ресторанта си преди 20 години. Продавам главно нудли, защото това е най-популярната закуска в Ухан. Отворихме отново на 2 май. Бизнесът не вървеше добре веднага след края на локдауна. Имах 50-60% от приходите, които обикновено изкарвам. Нямаше много случаи тогава, но хората все пак бяха уплашени. Понякога губя пари, като например днес - вали и бизнесът не върви добре. Когато започнах, не можех да си позволя дори да платя на асистент. Мислите си, че да изкарваш пари е лесно? Не можех да си почина, след като съпругът ми почина. Работех по 20 часа на ден. Изведнъж работата се превърна в навик. Ако не беше пандемията, сега щях да правя повече касетки с нудли", разказва Уанг Ялиан, която също има ресторант за нудли.

"Откакто пандемията почти свърши, искам да видя Ухан със собствените си очи. Ако хората не са изгубили духа си, то градът си остава същия. Моят начин да помогна е като харча парите си тук", казва Шао Джънхуа.

"Името ми е Ксиа Киюн и работя като фризьор от 30 години. Трябваше да затворя салона по време на локдауна. Хазяинът ми спести един наем, което намали малко напрежението. По това време създадохме екип с няколко мои колеги и подстригвахме лекарите и хората, които бяха на първа линия срещу вируса. Подстригал съм близо 2000 души по време на блокадата. Видях, че много медици имаха инфекции на скалпа. Това ме караше да плача. Най-опасно беше, когато подстригвах лекарите от интензивните отделения, но имах късмет, че не се заразих с COVID-19. Жена ми не искаше да ме пуска да излизам, защото живея със семейството си. Казваше ми: "Ще се обадя на полицията ако продължиш да правиш това." За това се преместих в общежитие, а тя ми заяви, че мога да се върна, когато пандемията приключи. Моментът, в който излязох от вкъщи и жена ми затвори вратата... не можех да сдържа сълзите си, но трябваше да направя за хората това, което мога. Не се виждам, като много добър човек, но се чувствам горд. Не се чувствах така преди. А и когато правиш добро, ще бъдеш благословен. Бизнесът ми върви много по-добре, отколкото преди пандемията. Хората идват тук заради историята ми. Изкарваме с 30% повече пари от предходни години", разказва Ксиа Киюн.

Но възстановяването от локдауна не е минало толкова леко при всички. Жените, които продават плодове и зеленчуци на улицата, почти нямат клиенти. Те изкарват около между 7 и 10 долара на ден. Казват, че заради локдауна, хората са изхарчили толкова пари за да оцелеят, че сега кътат парите си. "Щеше да е хубаво да изкарваме достатъчно, за да изкараме тази година", казва една от жените.

През това време властите в Ухан са открили изложба, посветена на пандемията.

"Като местен жител мисля, че трябва да посетя изложбата. Клонът на Комунистическата партия тук организира идването ни", казва една от посетителките. Други жени споделят, че са трогнати от видяното, а двама младежи твърдят, че са дошли от друга провинция, за да разгледат изложбата: "Ухан ни се струваше много мрачен по телевизията, но сега отново е нормален", казват те.

Доброволци все още наблюдават хората от тенти на улицата. Те имат важна задача - да помогнат на хора, които имат съмнения, че са болни от коронавирус, за да се предотврати втора вълна на епидемията.

"Факта, че оцеляхме след пандемията, направи хората много по-силни и позитивни", казва Шао Джънхуа.

"Не се боя от втора вълна в Китай. Искам целият свят да е добре", категоричен е Ксиа Киюн.

В продължение на 76 дни Ухан бе под стриктен локдаун. 4000 души загубиха живота си заради COVID-19. Пандемията започна тук, но продължава да тормози целия свят. СЗО все още търси точния произход на коронавируса.

Година след началото на епидемията, градът отново е нормален... но белезите, оставени от нея, са дълбоки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата