Опитът да се омаловажи рискът от тежко, но рядко съсирване, което изглежда е свързано с ваксината на "АстраЗенека", като се сравняват с риска от съсирване от приема на противозачатъчни хапчета или с шансовете да умрем в автомобилна катастрофа, е безполезно и вероятно неефективено в изграждането доверие на ваксината, заяви експертен медицински комитет.
По-рано през април Австралийската техническа консултативна група за имунизация (Atagi) препоръча на хората на възраст под 50 години да им бъде предложена алтернатива на ваксината "АстраЗенека" поради малък, но потенциално повишен риск от развитие на редки кръвни съсиреци след имунизацията на тази възрастова група.
Повечето случаи на тромбози са възникнали във вени в мозъка, въпреки че някои са се появили и в други области, включително вени на корема (тромбоза на планхнични вени). Състоянието е с висока смъртност.
Някои здравни и медицински експерти се опитаха да успокоят обществеността, че ваксината все пак е безопасна и ефективна, като посочиха, че съсирването на кръвта е добре известен страничен ефект за противозачатъчното хапче, което въпреки това се използва от милиони жени. Те също така посочват, че има по-голям риск от смърт в автомобилна катастрофа, но въпреки това милиони хора все още избират да шофират всеки ден.
Говорейки на събитие за обсъждане на връзката между ваксината "АстраЗенека" и съсирването, организирано от Мекълънския образователен център за ваксини във вторник вечерта, членът на Atagi доц. Найджъл Крофорд заяви, че подобни сравнения може да не са полезни за повишаване на доверието във ваксините.
Контрацептивното хапче е свързано с напълно различни, по-малко смъртоносни условия на съсирване, каза Крофорд, и е известно, че тютюнопушенето, наднорменото тегло и други фактори увеличават риска от тези състояния, което улеснява хората при вземането на решения.
След като направят оценка на рисковите фактори и ползи, много хора решават, че не могат да минат без контрацепция или да шофират кола, но в държава като Австралия без циркулиращ COVID хората могат да почувстват, че е по-реалистично да се откажат от ваксината, ако не получат полезна информация за риска от силно съсирване.
За сравнение, съсиреците в мозъка и тромбозата на спланхнозните вени изглежда са "идиосинкратична реакция", за която все още няма ясни рискови фактори, каза Крофорд
"Изглежда, че е специфично за този клас аденовирусни ваксини", каза Крофорд. "Докато всички хапчета за орална контрацепция имат този тромботичен рисков фактор, случаят с ваксините срещу COVID-19 не е подобен. Трябва да се опитаме да сравним ябълки с ябълки. И трябва да отидем при нашите комуникационни експерти за да приспособим съобщението за ползата от риска към конкретни групи и да очертаем как това може да се промени с течение на времето. Трябва да проведем важен разговор за различни стратегии, за да се опитаме да обясним тази сложна ситуация."
Панелистът проф. Пол Монагъл, детски хематолог от Университета в Мелбърн, се съгласява с това, казвайки, че пациентите могат да обсъдят специфичните си рискови фактори, преди да вземат противозачатъчни хапчета и може да им бъде предложено алтернативно лечение или форми на контрацепция.
"Въпросът тук е свързан с информирането на обществеността за даден риск, въпреки че този риск е много малък. Трудността при подпомагането на хората да правят избор тук е, че не е имало друг избор, тъй като ваксината на "АстраЗенека" беше основата на нашата програма. "
Крофорд каза, че въпреки хората на възраст под 50 години се съветвани да обмислят приемането на ваксината "Пфайзер" вместо тази на "АстраЗенека" и да обсъдят всякакви опасения относно рисковите фактори с лекаря си, причините за тежкото съсирване и специфичните му рискови фактори все още не са известни.
"В момента не излиза нищо, което да казва, че полът, възрастта и други рискови фактори са движещи фактори за страничните ефекти", каза той. "Определено наблюдаваме повече случаи при по-младите, но все още има описани случаи в Англия при по-възрастни хора. Така че мисля, че в момента нямаме обосновка за изключване по рисков фактор, но трябва да следим това отблизо и да предоставяме съвети, ако това се промени с времето."
Членът на Atagi и изследовател на безопасността на ваксините проф. Джим Бътъри казва пред The Guardian, че макар данните да показват, че тромбозите засягат жените по-често, отколкото мъжете, това изглежда е така, защото здравните работници са сред първите хора, които са били ваксинирани, а "здравните работници са предимно жени".
"Тъй като фазата на ваксинация се разширява с общността, очевидно делът на мъжете също се е увеличил и ние виждаме, че разделянето по пол на хората, които развиват тромбози вече се увеличава във Великобритания."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.