Не по-рано от септември 2022 г. пандемията ще може да бъде сведена в България до ендемия, т.е. да бъде поставена под контрол, прогнозира акад. Богдан Петрунов в интервю за "Монитор". За тогава той предвижда и постигане на имунизационно покритие от 50-60% на населението.
Според него не е реалистично наесен тази година да бъде постигнат колективен имунитет. „Няма как да го постигнем, защото към днешна дата имаме не повече от 10-12% имунизирано население. Не мисля, че може да го постигнем по-рано от следващата година, дори и да се положат големи усилия за това“, каза Петрунов.
„Трябва да се работи за организацията на масовата имунизация и убеждаването на хората да се ваксинират. Много е притеснителен фактът, че голяма част от населението и то млади, интелигентни хора, отказват да се имунизират. Сред причините да бъде толкова негативно отношението към ваксините са противоречивите сигнали, които идват от страна на лекарите и журналистите. Хората получават взаимно изключващи се сигнали. По темата трябва да говорят само компетентни професионалисти“, смята Петрунов.
Що се касае до ваксините той казва, че сега съществуващите, тези, които са официално одобрени от ЕМА, в голяма степен покриват и 4-те регистрирани досега варианта на COVID-19.
Според него не е трябвало толкова бързо да се отпускат мерките. „Виждате, в Европа се затягат мерките. Знаете, в Москва кметът обяви пълен локдаун миналата седмица. В Англия също затягат мерките, не ги отпускат“, каза Петрунов. Според него носенето на маски трябва да остане задължително още дълго време на обществените места, тази мярка трябва да остане, защото никой не носи печат на гърдите си, че е ваксиниран.
Акад. Петрунов обясни, че имунният отговор при различните ваксини е различен. „РНК ваксините дават най-висок имунен отговор и са най-безвредни, защото в организма не се вкарва нищо живо. При векторните и протеинните ваксини се вкарва друг организъм в човека. Най-мощен имунитет предизвикват живите ваксини, но те са много опасни и могат да доведат до тежки последици. Затова се търси компромис между силния имунен отговор и страничните реакции на ваксината. Има разлика във всички ваксини, по различен начин имат имунна активност и ефективност. Например за китайските ваксини официално заявяват, че техните ваксините имат 50-60% ефективност срещу коронавируса“, каза Петрунов.