Световната здравна организация препоръча да се правят тествания за COVID-19 в училищата, дори когато не са открити случаи, за да се избегнат "вредните" ефекти от дистанционното обучение, предаде БГНЕС.
По-рано скрининги в училищата се препоръчваха само ако е установен набор от случаи на заразени с коронавирус, но сега СЗО смята, че трябва да се правят PCR или бързи антигенни тестове дори при липса на симптоми сред учениците и персонала.
"Летните месеци предлагат ценен прозорец на възможности за правителствата да въведат правилен набор от мерки, които ще помогнат да се намали нивото на инфекция и да се избегне прибягването до зактваряне на училища", заяви Ханс Клюге, регионален директор на СЗО за Европа съвместно с УНИЦЕФ и ЮНЕСКО.
Той добави още, че затварянето на училищата "както видяхме, има много вреден ефект върху образованието, социалното и психическото благосъстояние на нашите деца и младежи".
"Не можем да позволим на пандемията да ограби децата откъм образование и развитие", каза Клюге, който многократно призовава страните от европейския регион на СЗО да обърнат внимание на последиците за здравето, свързани с дистанционното обучение.
Европейският регион на СЗО обхваща 53 държави и територии и включва няколко в Централна Азия.
За агенциите на ООН затварянето на училищата "трябва да се разглежда само като крайна мярка", когато има взрив на случаи, които не могат да бъдат контролирани от други мерки.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.