IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Експерт: Ваксините срещу COVID-19 не водят до аборт

"Няма данни, че Делта предизвиква по-тежка клинична картина при децата"

Експерт: Ваксините срещу COVID-19 не водят до аборт

 
Експертният съвет по акушерство и гинекология към Министерството на здравеопазване преди месеци препоръча бременните жени да не се ваксинират. В същото време обаче някои международни организации излязоха с призив за имунизация на бременните. 
 
"Бременните са застрашени от по-тежко протичане на заболяването. Проучване във Великобритания на над 3 000 бременни жени в болница показа, че 24% от тях са били с умерено до тежко протичане на заболяването в началото на пандемията, но при Делта варианта този процент вече е 45". 
 
Това коментира в ефира на Bulgaria ON AIR вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. 
 
Тя уточни, че международните проучвания не показват ваксините да имат негативно влияние върху бременни жени.
 
"Поне 6 проучвания в 6 държави са извършени с десетки хиляди бременни. Ваксината, поставена по време на бременността, не повишава риска от спонтанен аборт или преждевременно раждане. Смята се, че това е най-добрата защита. За майката - да няма нужда от интензивно лечение, а за бебето - от преждевременно раждане. Да не забравяме, че чрез ваксината майка предава антитела на бебето си", уточни вирусологът.
 
Застрашени ли са децата от "Делта" варианта?
 
Световните данни показват, че "Делта" вариантът се разпространява много по-бързо.
 
"Няма данни, че Делта предизвиква по-тежка клинична картина при децата. Тъй като той се разпространяване по-бързо, е нормално да очакваме и повече деца да се разболяват. Това ще доведе и до по-голям брой деца, които ще имат нужда от болнично лечение", предупреди проф. Александрова.
 
И отбеляза, че ваксинирането е най-добрият начин за защита от коронавируса.
 
"Това, което хората трябва да знаят е, че трябва да се стремим да ограничим разпространението на вируса, защото мутира, когато се размножава. И само така можем да избегнем възникването на нов щам", уточни експертът.
 
Тя добави, че все още няма данни, които да показват дълготраен имунитет при преболедувалите.
 
"В Дания хора, които по време на първата вълна са се срещнали с вируса, по време на втората защитените на възраст над 65 години са били под 50%. Затова е важна ваксинацията", каза проф. Александрова.
 
Тя уточни, че доколко ефективен е имунният отговор, зависи от това доколко тежко е било преболедуването.
 
А по отношение на прилагането на трета доза от ваксина срещу коронавируса доц. Александрова припомни, че все още няма достатъчно проучвания за ефективността, но тази практика се прилага при много други ваксини, така че да се осигури адекватна защита при следваща среща с вируса. 
 
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата