Повишаването на телесната температура по време на заболяване показва добро функциониране на имунната система, а липсата му показва отслабен имунитет. Какъв е механизмът на тази връзка, разказа за радио Sputnik алергологът и имунолог Владимир Болибок.
Той отбеляза, че повишаването на температурата е част от защитната реакция на организма към инфекция. "Работата на имунната система се определя от цитокини - молекули, които се освобождават в момента, в който се активират клетките на имунната система. Имунната система реагира на вируси или бактерии, цитокините влизат в централната нервна система, където е центърът на температурата регулацията, и тялото получава сигнал за повишаване на температурата, защото се бори с инфекцията", обясни лекарят.Той уточни, че ензимните системи на бактериите и генетичният апарат на вирусите са проектирани да работят при определена температура. И докато температурата на тялото се повишава, микроорганизмите стават по-трудни за размножаване.
Ако човек няма треска, това означава, че имунната му система всъщност не реагира на инфекцията. Свръхреакцията на имунната система също може да бъде много опасна: "Когато се отделят твърде много цитокини, възниква т. нар. цитокинова буря - температурата надхвърля 39-40 градуса. Такова повишаване на температурата се отразява лошо върху работата на вътрешните органи, особено върху работата на сърдечно-съдовата система", каза имунологът, цитиран от БГНЕС.
В някои случаи подобна реакция на тялото може да доведе до проблеми със сърцето, а впоследствие и до неговото спиране. Затова пациенти с такава високи температури се нуждае от непрекъснат лекарски контрол.
Според лекаря идеалната температура, при която тялото е най-ефективно в борбата с инфекцията, е от 37 до 38,5 градуса.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.