Проблеми с безплатните лекарства има в страната и лекари от няколко дни алармират за различни проблеми. В цялата област Кюстендил няма COVID център, което означава, че заразените, които желаят домашно лечение не могат да получат безплатни медикаменти.
В същото време аптеките алармират, че няма наличности на голяма част от тях, а за да може ликарите да ги изписват, първо трябва да се обсъди списъка.
"Много се съмнявам, че той е правен от хора, които са лекували COVID болни. Той е неадекватен, твърде малък и в него съществуват неща, които на практика не трябва да се използват по всички правила", обясни пред bTV д-р Силвия Стефанова, зам.-председател на НСОПЛ-Кюстендил.
Според нея, нито ценово, нито като изписване и закупуване те не са дефицити и списъкът не би помогнал по никакъв начин. По думите й, в списъка има медикаменти в инжекционна форма и тя не може да си обясни как пациентът би си ги слагал.
Според нея, в момента пациентите в града са дискриминирани по отношение получаване на безплатни лекарства. "Имаме списък в компютрите, но сме лишени от тази възможност.", заяви медикът.
Според нея, стресът от COVID-19 е толкова голям, че безплатните лекарства са последната грижа на хората. През нейния личен кабинет минават на ден между 15 и 20 души със симптоми на коронавирус.
"Общината помага, РЗИ-Кюстендил също, исам да получа отговор каква е идеята за тези центрове", попита д-р Стефанова и допълни, че то може и да имат смисъл за големите градове, но не и за малките населени места.