IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Ще повлияе ли COVID-19 на естествения ни подбор?

"Най-чувствителните генотипове просто ще се възпроизвеждат по-малко"

Ще повлияе ли COVID-19 на естествения ни подбор?

Снимка: Pixabay

Най-лошошото последствие от COVID пандемията ще бъде промяната в човешкия геном. Това заяви вирусологът Анча Баранова в интервю за lenta.ru, цитирана от БГНЕС.
 
"От гледна точка на еволюцията най-лошото, което може да се случи, е промяната в естествения подбор на човечеството. Най-чувствителните генотипове просто ще се възпроизвеждат по-малко - не казвам, че ще изчезнат", поясни Баранова.
 
Тя даде и пример: неваксинирана жена, която боледува от COVID-19 два пъти годишно, ще ражда по-малко деца, отколкото жена с естествена резистентност към него, която е допълнително ваксинирана. 
 
"Този модел ще доведе до факта, че средно човешката популация ще стане по-устойчива на COVID-19", подчертава ученият.
 
"Например на повечето европейци често липсват гени, които произвеждат един от интерфероните на семейство ламбда. А повечето африканци ги имат. Има хипотеза, че това се дължи на някакъв древен коронавирус, разпространил се сред нашите предци и убил много от тях. Тези, които са имали такива хиперактивни интерферони са преживели цитокинова буря и са загинали. А тези, които не са имали тези гени са успели да се възстановят. За няколко поколения честотите на гените са се променили и тези без интерферон са станали по-често срещани в популацията", каза Баранова.
 
Тя добави, че дори без ваксини и лекарства, генетичната структура на човечеството ще се промени след две до три поколения, а на тях коронавирусът вече няма да влияе толкова силно върху живота им.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата