Може би ще се стигне до крайното решение за пълно затваряне, защото бяха пропуснати възможности и времето за решения. Лятото ни даде вакуум, защото на всички беше ясно, че предстои четвърта вълна, в който да се обяснят стъпките, които предстоят и как ще се наложат. Това каза Мими Виткова, бивш министър на здравеопазването, в предаването "Бизнес старт" с водещ Живка Попатанасова.
Според нея ако това време е било използвано, сега "нямаше да виждаме опашки за ваксини, протести на отделните браншове и да има въпроси: "Защо при около 20% имунизации се налагат такива строги изисквания?“.
Ако тази мярка беше обяснена по-рано и ако ние като граждани бяхме достатъчно осъзнати, нямаше да се стигне до тази висока смъртност. Решението дали всеки ще се ваксинира е индивидуално, но когато го взема нека всеки помисли, че от другата страна умират хора, а болестта засяга и много млади хора, посочи Виткова.
Според нея другите причини за високата смъртност са закъснялата хоспитализация и неадекватното поведение преди това, недостатъчно добре развития извънболничен сектор, разногласията и неяснотите между медиците.
„Трудно мога да си обясня, че един медик не е убеден в това, което е учил цял живот", каза Виткова по повод настроенията в някои лекари, насочени срещу ваксинирането. Тя посочи, че медицинската общественост се информира бавно и не съвсем пълноценно за Covid-19.
Липсата на медици и кадри в много сфери също е друго проблем, който е станал много по-видим по време на пандемията, каза бившият здравен министър. Според нея трябва да се търсят решения на тези проблеми в системата на здравеопазването, защото "ако си играем на политиканстване – системата деградира и това е катастрофа“.
Ако няма обединеност в обществото, излизането от пандемията ще е много бавно – ще станем един ендемичен район – без инвестиции, без туризъм.
„Най-вероятно ще се наложи преразглеждане на ваксинните, защото вирусът мутира, но колкото по-малък процент се ваксинират, толкова се дава шанс на заразата да се разпространява“. В тази ситуация не можем да се борим с вируса с нищо друго освен с ваксините с цялата им условност. Трябва да се засили контролът при носенето на маски, спазването на ограниченията, да се засили ваксинацията, подобряване на извънболничния сектор и грижата за болните вкъщи, каза Виткова.
Предложението децата да се тестват с т.нар „близалки“, за да се върнат на училище е разумно, но експертите трябва да кажат каква е ефективността на тези тестове. Съвсем друг въпрос е защо това не беше предложено по-рано, преди началото на учебната година.
Цялото интервю гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.