Повече от една четвърт от личния състав на полицията в Лос Анджелис, който наброява 16 000, може да изгуби работата си заради отказа си да се ваксинира срещу коронавируса, съобщи Франс прес, като се позова на съобщение на полицията в града. "Какво ще стане, ако всички тези хора бъдат отстранени? За съжаление, това нарушава способността ни да осигуряваме обществената безопасност", каза шериф Алекс Вилануева на пресконференция и призова да бъде отменено задължителното ваксиниране.
Шерифът уточни, че едва 52% от целия полицейски персонал заедно с цивилните служители са напълно ваксинирани, а сред униформените служители този процент спада до 43.
Надзорният съвет на полицията в Лос Анджелис задължи всички полицаи да регистрират ваксинационния си статус и критикува шериф Вилануева, че не прави необходимото, за да накара личния състав да го направят.
Задължителното ваксиниране и взиманите мерки са предмет на остри спорове в Съединените щати, особено сред служителите на реда, коментира Франс прес, цитирана от БНР. Миналия месец полицията в Ню Йорк задължи всички полицаи да се ваксинират, в противен случай ще бъдат уволнени. В третия по големина град – Чикаго, няколко хиляди полицейски служители са заплашени, че ще бъдат пуснати принудително в неплатен отпуск, след като те отказаха да обявят ваксинационния си статус.