IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

COVID-19 вилнее в Сърбия, ситуацията е на моменти катастрофална

БНТ: Сега е времето на младите, казват лекарите в западната ни съседка

Снимка: архив, БГНЕС

Снимка: архив, БГНЕС

В Сърбия от понеделник сертификатите за заведенията след 20 часа стават задължителни. Повечето сърби обаче смятат, че мерките не са достатъчни. Над 56 процента от сърбите са ваксинирани, но броят на новозаразените е висок и болниците са пълни, предаде БНТ.

Преценено е, че панаирните палати на Белград ще са достатъчно просторни, за да поемат желаещите да се имунизират. В началото на делничния ден вали дъжд, а има достатъчно хора да запълнят всички кабинки.

Но лекарите не са впечатлени. Свикнали са на големи опашки. Над 56 процента от сърбите имат ваксина, за някои от тях вече е време за трета доза. Въпреки това последната COVID вълна за тях е много тежка.

"В момента ситуацията е критична и на моменти катастрофална. Което означава, че понякога няма места, където да се настанят пациенти. Вече месец и половина имаме над 6 хиляди новозаразени на седмична основа", заяви д-р Предраг Кон, главен епидемиолог, Кризисен щаб на Република Сърбия.

Петата вълна отново запълва капацитета на новата болница, построена само за COVID болни преди 11 месеца.

"Тази болница беше изградена само за 4 месеца, тя е най-голямата в Европа, има 930 легла в интензивни и полуинтензивни отделения", допълни д-р Снежана Аджич, директор на COVID болницата в Батайница.

Лечебното заведение се намира в покрайнините на Белград, в страната са построени още две COVID болници. Но сега и трите са на ръба, вече се мисли кои от другите болници също да превключат на COVID режим. А инсталацията за кислород в двора на тази в Батайница работи на пълни обороти.

"Най-тежко пострадалите ни са точно от този Делта вариант на коронавируса. И всички те имат нужда от кислород. Ние дневно изразходваме между 15 и 20 тона кислород", добави д-р Снежана Аджич.

Сърбия е една от първите в Европа, която започна да ваксинира през февруари, получиха с предимство количества от "Пфайзер". Малко по-късно ваксинацията се подсили с руската "Спутник", китайската на "Синофарм", имат и от "Астра Зенека". Но въпреки доброто ваксинационно покритие вирусът връща силата си.

"Тъй като защитата на първите ваксинирани започна да отслабва и сега трябва да се реваксинират, инфекцията започна и да повтаря при 10 процента от преболедувалите, мерките и носенето на маски не се спазват", коментира д-р Предраг Кон.

Така че сега е времето на младите, казват лекарите. В заведенията започнаха да изискват зелен сертификат след 22 часа, интересът им към ваксините леко се покачи. Но недостатъчно, уточняват в здравния център в Ниш. От ваксинираните за деня тук едва 20 процента са с първа игла.

"От 1-ви ноември имаме лек спад на прегледите - 2800 прегледа, 300 позитивни. Но за сега не сме върнали никого, и трите амбулаторни COVID центъра в Ниш са натоварени, но засега са достатъчни. Пикът сега се дължи най-вече на това, че 70 процента от младите все още не са ваксинирани", поясни д-р Даниела Цветкович, началник на медицинска служба "обща медицина", в Ниш.

"Имаме много инициативи, които да стимулират ваксинирането, но антиваксърското лоби е наистина силно. Аз лично съм изненадана, че сред тях има известни лекари, които вероятно получават много пари. Защото се оказа, че голяма част от уж върлите антиваксъри имат пълен курс от 2 дози ваксина", каза още Драгана Сотирович, кмет на Ниш.

Експертите в Сърбия настояват зелените сертификати да станат задължителни навсякъде и по всяко време. Но засега политиците решиха, че е достатъчно заведенията да изискват сертификати от клиентите си от 20, а не от 22 часа. Малка крачка към постигането на желаните 75 процента колективен имунитет.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата