До колко опасен е новият вариант на коронавируса – Омикрон, коментира проф. Ангъс Далглайш - професор по онкология в St Georges Hospital Medical School в Лондон пред Daily Mail.
"Слушах как министрите реагират нервно през последните дни на новия вариант на COVID – Омикрон, и започнах да изпитвам твърде познато усещане за потъване", обяснява той.
В магазините, училищата и фризьорсите салони са въведени отново маски, а тези, които се осмелят да нарушат правилата, ги очакват нови огромни глоби от £200.
Междувременно неизбежният хор от мрачни гласове започна да пее отново: онзи нечестив съюз от научни "експерти", които бяха широко отразявани от BBC и леви медии толкова често по време на тази пандемия.
Правителството използва тези гласове като оправдание, за да наложи нови ограничения върху живота ни – както и да ни плаши повече в бъдеще.
Паникьосване
Да, има много неща, които не знаем за Омикрон, но ранните признаци са ясно окуражаващи. Съобщава се, че много пациенти са се възстановили бързо и са били с леки симптоми.
Южна Африка, където се появи вариантът, до голяма степен избягва паниката. Един германски епидемиолог, професор Карл Лаутербах, който се кандидатира за следващия здравен министър на Германия, дори каза, че лек щам би бил „подарък за ранна Коледа“.
Като се има предвид всичко това, доколко може наистина да бъде оправдан ястребовият подход на правителството?
Истинската опасност за повечето от нас сега не идва от Омикрон или друг вариант на коронавируса. Вместо това идва от министри и длъжностни лица, които очевидно флиртуват с това да ни отведат в поредната ера на пагубни ограничения, да отменят Коледа или други заветни празници, да разбият всяка надежда за чуждестранни пътувания, да разрушат икономиката и по друг начин да унижават живота ни по прищявка на държавата.
Да, открит е нов, силно мутирал вариант на коронавируса. Но професор Лаутербах, много уважаван клиничен епидемиолог, предположи вчера, че вариантът може дори да е добра новина. Причината е в многобройните му мутации - два пъти повече от варианта Делта, който обхвана света тази година. А това означава, че въпреки че може да е по-инфекциозен, може да бъде и по-малко смъртоносен.
Казано за лаици, това означава, че повече хора може да го хванат, но не и да страдат от сериозно заболяване. И това е по-добре в сравнение с появата на много заразен, много вирулентен вирус със способността да разболее или убие голям брой хора.
Всеки, заразен с "лек" COVID вирус е малко вероятно да получи сериозно заболяване. Затова пък ще развие антитела, за да се предпази от бъдеща инфекция. И колкото повече хора имат такива антитела, толкова по-близо сме до легендарния „стаден имунитет“.
Това, съчетано с помощта на нашата изключително успешна програма за ваксиниране, може дори да означава финалния етап на пандемията - макар че не, трябва да се каже, края на COVID.Това е вид дискусия, която министрите трябва да водят с нас.
Преди година написах в Mail как вярвам, че локдаунът е убиец, много по-лош от COVID-19. Днес заставам зад тази позиция.
От спираловидни списъци с чакащи в болници и забавено лечение на рак до ужасяващо въздействие върху психичното здраве на нацията, мисля, че виждаме върха на айсберга от преждевременна смърт от причини, различни от COVID – и че с времето историята ще нарече втория и третия локдаун глупост.
Преди да се вземе подобно решение е добре да се обмислят последиците от саботираната ни икономика, от поминъка, унищожен от принудителното спиране на бизнеса.
Наложително е управляващите да не тръгват отново по този опасен път – освен ако не се появи някакъв ужасен нов вариант или нов вирус с много по-висока смъртност.
Дори и най-ревностният любител на локдауна трудно ще опише днешния сценарий като създаващ се Армагедон, особено след като вирусът се държи точно както учените винаги са подозирали, че ще го направи.
Точно както при грипа, има вероятност след години светът да изпита нови вълни от този коронавирус. Най-важното е, че няма доказателства, че тези вълни по някакъв начин ще бъдат все по-смъртоносни. Вместо това е по-вероятно този вирус, подобно на повечето патогени, да стане по-малко смъртоносен с течение на времето.
По думите на професора, аргументът „за всеки случай“ да затворим, за да сме предпазливи ако новият вариант е по-опасен от очакваното, е бил важен в началото на пандемията, когато са липсвали лечения и ваксинации.
"Днес ние сме добре запознати с пътищата на нашия враг, казва още медикът. - С малки изключения (обикновено неваксинираните), повечето жертви на COVID, не умират непременно заради него. При други смъртта е била неизбежна и сега е просто забързана. Преди много време, когато бях млад лекар, работещ в A&E, първоначално бях изумен от факта, че сред приетите в болница със симптоми на грип и пневмония има млади и здрави хора, това често е в природата и на грипния вирус".