Световната здравна организация излезе със становище, че ваксинацията не може да спре разпространението на Омикрон.
"Цялата медицинска общност е разтревожена, защото имаме нов вариант с множество мутации. Въпрос на време е новият вариант да навлезе в нашата страна. Разпространяването на Омикрон е доста по-бързо в сравнение с Делта варианта - от 3 до 5 пъти", заяви проф. Христо Найденски от Департамента по инфекциозна микробиология към БАН пред Bulgaria ON AIR.
"Освен антителата, като линия на защита на организма, имаме Т-клетъчен имунен отговор и имунна памет на клетките. Поддържа се имунен статус на невъзприемчивост спрямо дадена инфекция. Това обяснява защо имунизираните хора преболедуват по-леко. Т-клетъчният имунитет може да бъде изследван - не е вечен, но е доста продължителен", обясни проф. Найденски.
Вариантът Омикрон ще циркулира в близките 6 месеца в световен мащаб и фирмите ще трябва да актуализират ваксините си, смята проф. Найденски.
"В рамките на нашия департамент започва нов проект. Подобно на няколко екипа в света, ще използваме изкуствени вирусни частици, които притежават цялата структура на вируса, но без информационна РНК и без да имат възможност да се размножават. Ще изучим патогенезата на тази инфекция и по какъв начин се генерират антителата, както и до каква степен може да се заобиколят. Дали може да бъдат използвани в търсене на нови лекарствени средства", съобщи професорът от БАН.
Проф. Найденски посочи, че грипната инфекция също намира ниша на разпространение.
"На прага сме на влизането на грипната епидемия, късно е за поставяне на противогрипна ваксина", изтъкна проф. Найденов.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.