Омикрон се наблюдава във все повече страни. Засега данните за протичането му не са много, но се говори, че протичането е по-леко. Тази информация идва от Африка, но все още не е ясно дали вариантът наистина е по-безопасен или хората там имат изграден имунитет.
Това коментира пред Нова тв д-р Аспарух Илиев, експерт по безопасност на ваксинацията.По думите му има доказани случаи на хора без имунитет, които изкарват вируса тежко.
"Рискът от заразяване с Омикрон при преболедували хора също е много висок. В момента новия вариант на коронавируса се разпространява със скорост, наподобяваща тази на разпространението на морбили при липса на ваксинация. Много бързо. Европа засега успява да го ограничи в гнезна, България също се справя добре. Омикрон лесно може да бъде доказан, дори и без секвениране като сравнително рано може да бъде маркиран, че идва в страната ни", заяви той.
Специалистът добави, че се намираме в критичната фаза на заболяването, като другата зима се очаква да има значително облекчаване от вируса. До тогава обаче контролът не бива да се изпуска.
"Голяма част от наложените мерки не се спазват качествено. Говоря за носенето на маски, избягване на събиране на големи групи хора, проследяването на сертификатите. Само спазване на ограниченията обаче може да ограничи разпространението на коронавируса", каза още д-р Илиев.
Той беше категоричен, че ключов елемент за справяне с Омикрон е поставянето на трета бустерна доза от ваксината.
"Не е късно и неваксинираните да започнат своя ваксинационен курс", допълни той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.