Изследване в Израел показа, че защитата от варианта Омикрон почти не се влияе от четвърта доза ваксина срещу COVID-19, съобщи ДПА.
След четвъртата доза антителата на здравните работници, участвали в изследването, са се върнали към нива като след третата инжекция. Случаите на зараза пак са били чести.
Разболелите се медици са имали предимно леки симптоми, но вирусният товар при повечето е бил висок и те са били потенциално заразни.
Данните показват, че четвъртата доза не повишава имунитета, а само го връща към най-високите нива.
В заключение авторите казват, че "ниската ефикасност за предотвратяване на заразяване с лек или асимтоматичен Омикрон и потенциалът на заразилите се да предават инфекцията показват, че е необходимо спешно разработване на ваксини от следващо поколение."
"Тези данни от Израел са по-скоро срещу четвърта доза за всички", написа германският министър на здравеопазването Карл Лаутербах в Туитър.
За по-възрастните и уязвими хора обаче четвъртата доза ще е по-скоро полезна заради предполагаемия ефект срещу тежки симптоми и смърт, изтъкват авторите.
За изследването група от около 150 души са получили четвърта доза ваксина на "Пфайзер"/"Бионтех", а друга група от около 120 участници са получили ваксината на "Модерна". Показателите са сравнени с контролни групи от хора с три дози.
Резултатите от изследването още не са рецензирани.
/БТА/