Епидемиологът д-р Христина Бацелова споделя, че в края на лятото имаме повишаване на случаите на COVID-19. Пред БНР Бацелова допълва, че много от случаите остават скрити, не се регистрират и нямаме реални данни за заболелите. Епидемиологът допълни, че в момента се разпространяват варианти и подварианти от групата "Флирт".
Картината на заболяването започва по-плавно от грипа - с драскане и сухота в гърлото, болки в стави и мускули, главоболие, повишена температура, обясни специалистът. И препоръча - когато човек не се чувства добре и това не преминава в рамките на 1-2 дни, а температурата не се понижава въпреки приема на лекарства, да потърси медицинска помощ. Пациентите с хронични заболявания трябва да се обърнат към лекар още в началото, за да не се стига до усложнения, добави д-р Бацелова. По думите ѝ след всяко вирусно респираторно заболяване може да се случи вторична бактериална инфекция.
Д-р Бацелова допълни, че очакванията са хората, които се ваксинират редовно през последните години, да го направят и сега. Към момента в България има над 84 хил. ваксини срещу COVID.
"Очакваме да има интерес, особено от хора с хронични заболявания и имунокомпрометирани. Всеки, който не желае да боледува, ще има възможност да се ваксинира - от навършена 6-месечна възраст нагоре. Ваксините са безплатни. Те ще могат да бъдат поставяни от личните лекари, във временните имунизационни пунктове, както и в имунизационните кабинети на РЗИ".
Д-р Бацелова препоръча да се ваксинират и тези, които вече са го направили при предишните варианти на COVID. Вирусът се променя много, а първият вариант на COVID отдавна вече не циркулира.
За западнонилската треска Бацелова каза, че заболяването не е ново, има го от години, но предупреди, че именно през месеците август и септември е сезонността на болестта. По думите ѝ когато протича леко, тези случаи не се диагностицират.
"Ако едно лице проявява грипоподобна симптоматика и има данни за това, че е ухапано от комар, трябва да се мисли в тази насока”, допълни епидемиологът и допълни, че комарът е най-големият убиец на човечеството, защото може да пренася много инфекциозни заболявания.
По думите ѝ превенцията може да е в 2 насоки. Според нея обикновените репеленти са високо ефективни. Важно е всички открити части на тялото да се напръскат, както и това да се случва регулярно, обясни тя. Другата насока е към общините - за много стриктен контрол на насекомите и извършване на регулярна дезинфекция, добави д-р Бацелова.