Системата за избори на Смартматик е била онлайн на 4 април и до нея са имали достъп множество хора. Това твърди в отворено писмо математикът Людмил Цветков.
“Възможно е да са проникнали и външни хакери, които да са подменяли изборни данни, защо не? Ако са успели да пробият паролите, лесно след това биха могли да подменят и вота. Всъщност, може и да са го направили”, пише Цветков.
“Труд” потърси за коментар и фирмата “Сиела норма”, която единствено има договор със “Смартматик”. Ние нямаме право да коментираме подобни казуси, но ще отправим запитването ви към холандското представителство на “Смартматик”, заяви Веселин Тодоров, собственик на “Сиела норма”.
Три часа по-късно Тодоров предаде отговора на “Смартматик”: “С държави като България и такива в Южна Африка не желаем да обсъждаме каквито и да е въпроси от този характер”.
Говорителят на Централната избирателна комисия /ЦИК/ Цветозар Томов заяви пред “Труд”, че от Комисията многократно са обяснявали, че устройствата за гласуване не са свързани с интернет и не може да се прехвърлят данни по безжичен път, затова и няма как да се върши подобна манипулация.
Междувременно от Държавна агенция “Електронно управление” /ДАЕУ/ съобщиха, че “сертифицирани ИТ експерти с дългогодишен практически опит, участвали в удостоверяването на машините за гласуване, са направили интерактивна демонстрация на извършените от ДАЕУ, БИС и БИМ проверки, тестове и изпитвания за оценка на техническите и функционални характеристики на машините за гласуване, както и проверки, свързани с нивата на информационната сигурност.
Тестван е изходният код за уязвимости, проверени са криптографските механизми за сигурност, както и процеса на съхраняване и извеждане на резултатите от гласуването“, съобщиха от ДАЕУ.
След приключените изпитания и проверки на машините за гласуване сме уверени в тяхната комплексна сигурност за предстоящите на 11 юли 2021 г. предсрочни парламентарни избори. Това заяви Красимир Симонски, председател на Държавна агенция “Електронно управление” (ДАЕУ) на среща с компютърни експерти - представители на основните политически партии, ЦИК и наблюдатели за изборите на 11 юли.
Заключенията на ДАЕУ от проведените на 4 април 2021 г. избори са, че машинното гласуване свежда до нула недействителния вот. Хешът на софтуерния код, контролните разписки от машината, които всеки избирател може да провери, автоматизираните машинни протоколи и други контроли, са допълнителна гаранция срещу евентуални манипулации на машинния вот, съобщиха още от ДАЕУ.
Специалисти обясниха пред “Труд”, че хеширането е сходно с криприрането. Но криптиран текст може да бъде декриптиран, докато хешът - не.
Всеки гражданин може да провери дали машината правилно е отчела вота му, чрез контролната разписка, която съдържа неговия избор в явен текст.