Отново избираме народни представители. Само че сега за пръв път в България ще се гласува масово с машини.
На изборите за народни представители на 11 юли 2021 г. се гласува с машини във всички секции с над 300 избиратели в страната и зад граница, записаха депутатите от предишния парламент в Изборния кодекс.
В България машинен вот ще има в 9401 секции, а в чужбина - в 273 секции.
Според избирателните списъци гласоподавателите, които ще трябва да упражнят правото си на избор чрез електронно устройство са около 6 млн. души, а ако се запази обичайната за този тип избори активност, може да се очаква пред екраните да застанат около 3 млн. души. Това е близо четири пъти повече, отколкото през април, когато гласуването с машина беше по желание във всички секции с над 300 избиратели (общо 9398 секции), а от него се възползваха 789 957 души.
Как се гласува с машина?
Какво трябва да направите в изборния ден? На таблото пред изборното помещение разгледайте партиите, коалициите и независимите кандидати, съветват от ЦИК. Техните номера започват от 1. По този начин предварително ще знаете кой е номерът в бюлетината на желаната от вас партия, коалиция или независим кандидат.
По същия начин предварително се информирайте, ако искате да отбележите преференция.
Пред изборното помещение разгледайте внимателно как са подредени имената на кандидатите от съответните кандидатски листи. Техните номера започват от 101, уточняват от ЦИК.
Когато сте наясно със своя избор, влезте в изборното помещение. Подайте личната си карта на член на секционната избирателна комисия. Той ще открие името ви в избирателния списък, ще ви подаде карта за гласуване с машината.
Вземете картата и я поставете в машината със златния чип нагоре. Натиснете картата почти до средата, докато усетите леко щракване. Така ще активирате машината за гласуване.
На екрана ще се появи надпис „моля изчакайте...“. Това означава, че машината се зарежда с електронната бюлетина. Тя изглежда точно по същия начин, както хартиената.
Разгледайте бюлетината спокойно. Потърсете номера и името на партията, коалицията или независимия кандидат, за когото искате да гласувате. Ако не го намирате на екрана на първа страница, натиснете бутона „следващ“ в долната част. Така ще отворите следваща страница на екрана.
Когато откриете своя избор, натиснете с пръст квадратчето с неговия номер. На екрана вашият избор ще бъде отбелязан с хикс и ще стане по-тъмен от останалите. Това означава, че сте избрали.
По същия начин можете да отбележите и преференция с кръгчетата, които започват от номер 101 и могат да стигнат до 132, уточняват още от комисията.
След като направите своя избор, натиснете бутона „преглед“ в долния край на екрана. Там ще видите изписани номерата на партиите, коалициите и имената на кандидата, ако сте гласували с преференция. Ако всичко е наред, натиснете „гласуване“, за да приключите даването на своя глас.
Ако установите, че не сте отбелязали правилно вашия избор или желаете да го промените, тогава натиснете бутона „промени избора“, който се появява в средата на екрана. Така ще се върнете в началото на първа страница и ще можете да гласувате така, както сте решили.
Отново натиснете бутона „преглед“, натиснете „гласуване“. Машината ще разпечата разписка с вашия вот. Вземете разписката, проверете отново вота си, отбелязан в нея и я сгънете с текста навътре.
Извадете картата от машината. Върнете се при секционната избирателна комисия, пуснете разписката в непрозрачната кутия, върнете картата на член на комисията, положете подпис в избирателния списък, че сте гласували и вземете личната си карта.
Разполагате с 5 минути, за да упражните правото си на глас.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.