В люта битка се хвърли отново пловдивският кмет Славчо Атанасов. Той написа поредното писмо до премиера Бойко Борисов, като този път поводът е Панагюрското златно съкровище, заради което тези дни между него и културния министър Вежди Рашидов се разрази люта медийна битка.
Dnes.bg припомня, че скандалът нашумя, когато златните находки пристигнаха в Пловдив от НИМ.
Според разпореждане на Министерството на културата те трябва да останат в Града под тепетата два месеца.
Поводът за пристигането на оригинала е откриването на обновения Археологически музей. При неговото пристигане Атанасов реагира емоционално и заяви, че златото е собственост на пловдивчани и няма да го върне обратно в София.
От своя страна Вежди Рашидов репликира, че ценностите са държавни, и препоръча на Атанасов да се държи като кмет на Пловдив, а не на цялата страна.
“Пловдивчани най-горещо очакват Вашето решение в полза на справедливостта и в подкрепа в духа на Пловдив като културна столица на България. Очакваме да се направи този жест от страна на държавата”, се казва в писмото до премиера.
В него се подчертава, че находките са записани в инвентарите книги на местния Археологически музей под номера и винаги са били собственост на съгражданите му.
Атанасов уверява Борисов, че по никакъв начин няма да пречи експонатите да пътуват по изложби в страната и чужбина.
“Нека и ние да получим нещо хубаво от София, не само боклуците, от които до сега сме приели 300 000 тона”, заяви Атанасов.
Кметът отказа да уточни стратегията си в случай на отказ от Борисов, но обяви, че е решен да се бори докрай да културната кауза.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.