Всеки имот, отговарящ на определени рискови критерии, за който е издадено разрешение за строеж в рамките на Столичната община, и данни за неговите собственици, ще бъдат подавани по електронен път до Националната агенция за приходите (НАП) от началото на следващата година.
За това са се договорили на среща днес изпълнителният директор на НАП Красимир Стефанов и главният архитект на столицата Петър Диков, съобщиха от НАП.
На срещата са присъствали още заместник-градският прокурор на София Роман Василев и ръководството на дирекцията за национален строителен контрол.
Василев е съобщил, че прокуратурата се е самосезирала и започва проверка за извършени
престъпления при строителството на луксозни имоти в южните райони на София.
"Градската прокуратура ще провери и всички данни за извършени данъчни престъпления, които НАП и Столичната община открият в рамките на съвместната им акция", е добавил прокурор Василев.
Според Петър Диков спешно е необходимо Столичната община да изгради вътрешен механизъм за контрол, който да следи дали всички имоти, за които е издадено разрешение за ползване, са надлежно обявени в общинските отдели за местни данъци и такси.
„Това ще прекрати масовата практика жилищата да не се декларират, като по този начин се избягва плащането на данък сгради и такса "смет". По тази задача вече се работи, до няколко месеца системата ще бъде изградена“, е казал Петър Диков.
Според директора на НАП бурната обществена реакция срещу проверките от въздуха е индикация за големите икономически интереси, които са засегнати.
"Започнахме една проверка с чисто фискални подбуди, темата обаче прерасна в разговор за незаконното строителство в България за последните 20 години. Очаквам всички заинтересовани институции да обединят усилията си, за да покажем ясно, че държавата ще отстоява докрай интересите си", е коментирал Красимир Стефанов.
Полетите на правителствения хеликоптер продължават утре и вдругиден по цялото българско Черноморие.