ДПС се опитва да реши спора с ръководството на мюсюлманското вероизповедание, наслагван с години у нас.
Хората на Ахмед Доган ще предложат в сряда на първо четене да бъдат обсъдени промените в Закона за вероизповеданията.
Софийският градски съд да може в извънредни случаи да свиква заседание на върховния орган на религиозните общности, предвиждат измененията.
ДПС иска при извънредни обстоятелства, които водят до невъзможност свикването на висшия орган да става по правилата на устава на вероизповеданието, насрочването на заседанието да е с решение на съда.
Магистратите ще се произнасят по искане на повече от половината от регистрираните местни поделения на съответната религиозна общност.
„Проблемът може да възникне за всички вероизповедания в България, когато заради извънредни причини върховният орган на вероизповеданието не може да се свика, да приема и променя решения и устава на вероизповеданието, както и да избира органи на управление“, посочват вносителите.
Според тях това означава блокиране и дори невъзможно съществуване на вероизповеданието, без законово регламентиран изход от ситуацията.
Като пример депутатите от ДПС посочват възникналия проблем през последните месеци при мюсюлманското вероизповедание.
Хиляди мюсюлмани излизат регулярно на протести срещу влязлото в сила на 12 май решение на Софийския апелативен съд, потвърдено от Върховния касационен съд, с което се отменя избора на Мустафа Алиш Хаджи за главен мюфтия.
Това даде повод на регистрираният през 1996 г. като главен мюфтия Недим Генджев да обяви, че той е легитимният ръководител на вероизповеданието.
"Едва ли има представител на мюсюлманската общност в България, който да не знае, че Генджев е служебно назначен за главен мюфтия от комунистическия режим в годините на тоталитарната власт и има личен принос в асимилаторската политика на режима по време на т.нар. Възродителен процес", е твърдата позиция на ДПС.
Зам.-председателят на ДПС Юнал Лютфи дори отиде пък в Анкара, за да търси помощ за решаване на мюфтийската криза в България.
Той се е оплака на председателя на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа от "опитите на българските власти да назначат Недим Генджев на мястото на избрания Мустафа Алиш Хаджи".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.