Европейците са загрижени поради политиката на официална София при даването на българско гражданство.
Страните членки на ЕС обвиняват българското правителство, че прекалено щедро раздава паспорти на граждани от региона, пише Дойче веле.
Ето как изглежда почти сбъднатата мечта за "обетованата земя Европа". Полицай стои насред София пред входа на българското Министерство на вътрешните работи и чете на глас имената на онези, които могат да влязат вътре за последна проверка.
Стотина души, премръзнали, се опитват да чуят своето име в напрегнатата тишина.
"Правя това за по-добра перспектива", казва Сашо, който е на 24 години и е македонец.
Неговата истинска родина е кандидат за членство в ЕС, но никой не може да каже кога страната ще стигне до пълноправното членство.
Той не иска да чака, а сега иска да започне нов живот в ЕС и пътят към "рая" минава точно през вратата зад полицая в центъра на София.
Той е сред щастливците, които са извикани на разговор в Министерството на външните работи, където компетентните служители ще го разпитват и въз основа на разговора ще решат дали ще получи българско гражданство или не.
Строги критерии
"Ако не говори български и ако освен това има и фалшиво удостоверение за раждане, със сигурност молбата му за гражданство ще бъде отхвърлена", казва българският министър, който отговаря за съгражданите си от диаспората – Божидар Димитров.
В момента той има много работа, за да убеди европейските си колеги, че няма място за тревога.
В Париж, Берлин и Виена все по-често се чуват критики срещу официална София, че прекалено лесно се раздава гражданство.
Проблемът е в това, че в средносрочен план всички български граждани ще получат право не само да живеят, но и да работят в която и да е страна от ЕС.
"Постоянно подчертавам, че става дума за много малък брой хора, които в никакъв случай няма да обременят социалните системи на страните от ЕС, от което страните членки най-много се страхуват", подчертава Димитров.
Обвинения в печата
Вестниците в Европа не вярват на неговите изявления. Те пишат за "прикрито разширяване на ЕС", за преселването на стотици хиляди, дори милиони нови граждани на ЕС, с всички права, които имат като такива.
Министър Димитров се гневи например заради статия в британския вестник „Дейли мейл“, в която става дума за 80 000 нови български граждани само през миналата година. В действителност става дума само за 60 000, и то през последните 10 години, подчертава той.
Но бройките, посочвани от министър Димитров, не вдъхват голямо доверие у европейците.
Проблем са например така наречените бесарабски българи, които идват от Молдова и Украйна. Техните предци уж били заминали на север през през 18 и 19 в., бягайки от османския режим, пише Дойче веле.
И на тях Димитров дава право да поискат български паспорт. Но никой не може да открие общия брой, дори и министърът.
Преди няколко дни той заяви, че само в Молдова има около 250 000 такива българи. Сега твърди, че става дума само за 90 000.
Той показва дългите списъци на бюрото си, на които не пише откъде са по произход, поради което не може да се докаже тяхната достоверност.
Божидар Димитров и в този случай твърди, че българските власти са много строги, че пътуват в селата, откъдето са хората, подали молба за българско гражданство и там се убеждават в произхода и знаенето на български език, заключава Дойче веле.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.