Министерството на околната среда и водите (МОСВ) е готово с тарифата за облагане на тънките найлонови торбички с продуктова такса. Това съобщи пред журналисти на семинар във Велинград екоминистърът Нона Караджова.
Решението на ведомството е таксата да се повишава поетапно в следващите няколко години.
През 2011 г. се предвижда продуктовата такса да е 15 ст. за една найлонова торбичка, през 2012 – 35 ст., през 2013 г. – 45, а през 2014 – 55 ст.
Таксите ще важат за най-тънките найлонови торбички с дръжки, които сега са безплатни за купувачите в магазините.
Таксата ще се плаща от производителите и вносителите, уточни Караджова. „Целта не е да събираме пари, а да накараме потребителите да преминат към употребата на торбички за многократна употреба“, уточни министърът.
Тя представи данни на производителите, според които 2,5 милиона домакинства в страната ползват над 1 милиард броя торбички годишно.
Други изчисления показват, че след като торбичките поскъпнат, домакинствата, които не ги ползват, ще спестяват от бюджета си 55 лева през 2011 г. и 400 лева през 2014 г.
По-дебелите найлонови торбички няма да бъдат облагани с продуктова такса, защото подлежат на рециклиране и могат да се използват многократно.
Стоките в насипно състояние и тези, които не могат да се сложат в платнена чанта, ще се продават в найлонови торбички без дръжки, които няма да се облагат, тъй като ще се третират като опаковки.
„Ако потребителите догодина не си променят поведението и продължават да купуват същото количество торбички както досега, в бюджета на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) ще влязат 100 милиона лева, но не вярвам това да се случи“, каза министърът.
Таксата ще влезе в сила от средата на следващата година. В момента наредбата е на етап обсъждане. За да не се развива черен пазар, ще бъде създаден публичен регистър на производителите и вносителите на найлонови торбички.
Още новини от икономика и политика
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.