Коледните и новогодишните празници вече чукат на вратата, а заедно с тях идват и обичайната повишена консумация на храна, алкопол и мащабното използване на пиротехника.
Често обаче именно поради прекомерната употреба на алкохол и неправилното боравене с ракети, факли или бомбички се стига до неприятни инциденти.
Поради зачестилите в празничните дни пожари, от Пловдивската пожарна припомнят на празнуващите някои основни правила за предпазване от пожари през зимния период.
От началото на месец декември до сега само в Пловдив са възникнали 8 пожара с нанесени материални щети, свързани с употребата на отоплителни уреди.
Освен това десет са случаите на запалвания отлаганията в коминни тела и въпреки че не са нанесени материални щети, същите създават предпоставки за възникване на пожари.
Ето някои от основните противопожарни правила по време на коледните и новогодишните празници:
* При напускане на жилищата трябва да се провери изключени ли са всички електроуреди.
* Елхите да се поставят на безопасно разстояние от пердета и други горими материали;
* Памукът и хартиените украси по елхите са леснозапалими. Гирляндите от електрически крушки са ефектни и по-малко опасни;
* Родителският контрол е задължителен при палене на свещи и бенгалски огън по елхата и на други места. Необходимо е да се разясни на децата опасността от детската игра с огън;
* Фойерверки, бенгалски огън и други пиротехнически средства не се хвърлят безразборно. Те са предназначени за използване на открити и безопасни места;
* Складираните горими вещи и леснозапалими течности на тераси крият опасност за възникване на пожари от попадане на фойерверки, сигнални ракети, незагасени цигари и други небрежни действия;
* Оставянето на деца без надзор сами в жилищата, а още повече заключени, е опасно.
* При използването на отоплителни уреди с твърдо гориво димоотводните тръби (кюнците) трябва да са укрепени стабилно. Печките не се зареждат от вечер за сутринта.
* Използването на леснозапалими и горими течности за разпалване на печки е забранено.
* При използване на печки на газ в никакъв случай не трябва да се използват газови устройства и бутилки със съмнителен произход. Отопляваните с газови печки помещения да имат постоянна естествена вентилация. Важно е да се знае, че горимият газ пропан-бутан е по-тежък от въздуха, за което е необходимо проветряване от най-ниските точки на помещението. Газови бутилки трябва да се съхраняват далеч от печки, радиатори и каквито и да е източници на топлина.
* След употреба и при спиране на ел. захранването електроуредите трябва да се изключват.
* Отоплителните и нагревателни уреди да не се оставят без наблюдение.
* Родителите да не разрешават на децата игра с огън и кибрит и да не ги оставят без надзор сами или заключени при горящи печки или включени електрически уреди.
* Сушенето на дрехи над отоплителни и нагревателни уреди често води до пожар.
* При пожар съобщете по най-бързия начин на телефон 160 или 112.