Законът, а не прокуратурата трябва да създава гаранции, че подписките са редовни и отразяват волята на хората. Това каза главният прокурор Борис Велчев на въпрос за коментар по повод изявления на народни представители от последните дни, засягащи темата с референдумите.
„Преди няколко години имаше идея една гражданска подписка против правителството на г-н Станишев да бъде внесена за проверка в прокуратурата поради твърдения, че в нея имало неистински подписи. След разговор с експремиера той се съгласи, че няма основание прокуратурата да бъде занимавана с подобни въпроси и подписката изобщо не беше внесена в СГП, за което му благодаря”, каза главният прокурор Борис Велчев пред „Фокус“.
"Вчера разбрах, че съществува идея всяка подписка за произвеждане на референдум да се дава служебно за проверка в ДАНС. Трудно мога да си представя, че може да съществува подписка, съдържаща стотици хиляди подписи, в която да няма никакви нередности. Това би наложило всяка подписка да бъде внасяна от ДАНС за проверка в прокуратурата. Отделен е въпросът дали това е практически възможно“, посочи главният прокурор.
Според него в една правова държава подобни идеи нямат място.
“Законът, а не прокуратурата трябва да създава гаранции, че подписките са редовни и отразяват волята на хората. В противен случай би се стигнало до споделен суверенитет между народа и прокуратурата по въпроса за референдумите. Прякото участие на народа в държавната власт не бива да зависи от волята на прокурор, а само от изпълнението на условията, предвидени в закона. Надявам се скоро да имаме такъв закон”, допълни Борис Велчев.