Необходим е обществен консенсус за понятието лекарска грешка, заяви на дискусия за проблемите в здравеопазването председателят на етичната комисия към Българския лекарски съюз (БЛС) Милан Миланов.
Дискусията е по повод изострянето на отношенията пациенти–лекари–държава и се организира по инициатива на омбудсмана Константин Пенчев.
Според Миланов наблюдава се процес на негативно отношение и недоверие към медицинската дейност.
Засилва се "пресата" на обществото над лекарското съсловие, което води до страх от иновации и предприемане на риск, което е неминуемо в лекарската професия, смята той.
Ние сме за правото, не искаме да работим под пресата на обществото, допълни Миланов.
Според председателя на Съвета за електронни медии (СЕМ) Георги Лозанов като цяло има хаос и неяснота в сферата на здравеопазването основно по две причини – здравната реформа, която всеки път започва отначало, и спецификата на материята, която здравните институциите трябва да могат да аргументират и приведен на "човешки език" пред медиите.
Според него при човешките истории в случаи на медицински грешки има "сензационно мелодраматичен момент", който често се експлоатира и лесно настройва аудиторията срещу лекарите.
Тук е нужен по-добър баланс, защото лекарите и без това са на изчезване, медията трябва да ги пази, смята Лозанов.
Той допълни, че е необходима институционална политика и отношение на медията към лекаря.
От пациентски организации заявиха, че е нужно да бъде създаден Фонд за обезщетение на пациентите при медицински грешки, което според тях ще премахне директна отговорност и наказателно преследване спрямо лекарите.
Според главния секретар на Българския лекарски съюз Димитър Ленков трябва да се инкриминира посегателството над медици, а информацията за случаи на лекарски грешки да се изнася пред медиите единствено при доказване на вина от компетентните органи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.