IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Диагноза от д-р Тренчев: Дянков е с раздвоение на мисълта!

Държавата криела реалния процент на безработните

Снимка: Булфото

Снимка: Булфото

Лидерът на КТ „Подкрепа” д-р Константин Тренчев нападна задочно финансовия министър Симеон Дянков, като го обвини, че страда от раздвоение на мисълта.

"Не може министърът да не иска да вдига заплатите и да реве, че хазната е празна, пък да иска увеличение на потреблението”, заяви в Пловдив Константин Тренчев.

По думите му синдикалната организация ще настоява пред премиера Бойко Борисов за увеличаване на заплатите на най-нископлатените работници в страната.

В България има голям процент скрита безработица, а на обществото се представят фалшиви данни за броя на хората без работа, съобщиха още от КТ „Подкрепа”.

Официалните данни за безработицата в страната показват, че има постепенно увеличение на броя на безработните за последните три години.

През 2009 година безработицата е била 8,6%, през 2010 – 10,1%, а по официални данни към момента близо 11 на 100 от българите са без работа.

Синдикалистите на КТ „Подкрепа” обаче са изчислили, че в страната има скрита безработица, която е около 16%, а броят на реално безработните хора се крие умишлено.

"Причината да се крие реалният процент на безработните е политическа и това го прави всяко правителство”, заяви пред Dnes.bg лидерът на КТ „Подкрепа” в Пловдив Атанас Кръстев.

По думите му проблемът с отчитането на безработицата е и в това, че данните се обобщават от бюрата по труда, където безработните престояват около 9 месеца и след като се се отпишат от тях, държавата не се интересува дали хората са си намерили работа.

"Някакво си министерство днес казва, че безработицата е 10%, утре може да каже, че е 15%, няма реални проучвания”, каза още Кръстев.

Проблем за България остава и липсата на ясен механизъм за определянето на минималната работна заплата.

"Трябва да се въведе почасово заплащане – колкото часа работиш, за толкова да ти плащат”, смятат още синдикалистите от „Подкрепа”.

По думите им в Европа няма понятие като „средна” или „основна работна заплата”.

В момента най-трудно работа си намират хората до 29 години и тези над 48-годишна възраст.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата