Да не се разрешава напускане на страната на малолетни и непълнолетни лица, за които са постъпили данни от български или чужд компетентен орган, че по време на пребиваването им в чужбина са били въвлечени или използвани в дейности, неблагоприятни за тяхното физическо, психическо, нравствено и образователно развитие. Това предвиждат приетите на първо четене днес промени в Закона за българските документи за самоличност, съобщи БТА.
Забраната за напускане на страната и за издаване или отнемане на издадените паспорти и заместващи ги документи на малолетни и непълнолетни е за срок от две години по мотивирано предложение от председателя на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), предвиждат промените.
Когато напускането на страната се налага по здравословни причини или в други нетърпящи отлагане случаи, изключение се допуска.
В действащия Закон за българските документи за самоличност напускането на страната от малолетни и непълнолетни не се разрешава единствено при липса на изрично съгласие за пътуване в чужбина от родителите, настойниците или попечителите.
Целта на промените е синхронизиране на вътрешното законодателство с международните стандарти и подобряване на защитата на правата на децата - жертви, и в частност – превенция на феномена "деца без придружител в чужбина".
Предвижданата мярка за закрила на децата ще се осъществява със заповед на министъра на вътрешните работи или на упълномощени от него длъжностни лица по мотивирано предложение на председателя на ДАЗД.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.