България не може еднолично да ограничи вноса на краставици от Германия без решение на Европейската комисия. Това посочи министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов в Пазарджик, цитиран от БТА.
Ако се предприемат такива мерки, то ще са на база решение на Европейската комисия, но проблемът със заразените с бактерия краставици е локализиран и няма индикации да се стигне до такова решение, допълни Найденов. Според него не се налага проверка на българи, които се завръщат от Германия.
Информацията от Агенцията по безопасност на храните е, че към България няма внос на партиди със заразени с Ешерихия коли краставици, отбеляза Найденов.
Изследва се всичко, за което може да има съмнение, като лабораториите работят и в почивните дни, каза министърът. По неговите думи след всеки подобен инцидент се предприемат допълнителни мерки, включително завишаване на контрола.
Ако се докаже хипотезата, че тези краставици са заразени от използване на естествена тор, това ще бъде стриктно съблюдавано в бъдеще, защото системата се учи по този начин, посочи Мирослав Найденов.
Междувременно австрийската агенция за безопасност на храните призова в неделя купувачите да изхвърлят органично отглежданите зеленчуци, внос от Испания, които се продават в някои магазини на дребно, понеже има вероятност да са заразени с опасната бактерия ЕХЕК (ентерохеморагична ешерихия коли), предаде ДПА.
Заподозрените краставици, домати и патладжани се отглеждат от испанския производител "Фрунет" (Frunet) и са внесени в Австрия от германски дистрибутори.
Досега 10 души починаха в Германия от хемолитично-уремичен синдром, предизвикван от бактериалния щам.
Случаи на заразяване са потвърдени в още няколко европейски страни.
Според лекари, цитирани в репортаж на германската телевизия А Ер Де, е възможно бактерията да съществува и в други храни:
"Аз лекувам пациенти, които са абсолютно сигурни, че през последните месеци не са консумирали краставици", казва лекар от клиника в Хановер.
Микробиолози прогнозират, че вълната от заболявания ще продължи.
"Трябва да имаме предвид, че вторичните инфекции, при които болестта се предава от човек на човек, ще продължат. Тук е важна ролята на всеки от нас чрез мерките за личната хигиена", съветва лекар от Университетската клиника в Мюнхен, предаде БНР.
А негов колега от клиника в Хамбург съобщи, че при лечението на болестта се прилага ново лекарство:
"Колеги описаха в медицинското списание "Ню Ингланд джърнъл ъф медисин" случаи на лечението на три деца, при които този медикамент е бил много успешен. Започнахме и приложението му при възрастни пациенти в нашата клиника."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.