Военномедицинска академия и МВР болница ще се слеят в една структура от 1 януари 2012 година.
Това стана ясно по време на кръгла маса на тема: "Ведомственото здравеопазване – перспективи и развитие" в Министерския съвет.
Една от причините за сливането на двете болници е служителите на МВР да могат да ползват всички санаториуми и клиники на Военномедицинска академия.
Освен това цивилни граждани ще могат да бъдат лекувани и в сградите на МВР болница, обясни шефът на ВМА ген. Стоян Тонев.
По време на дискусията лекари от двете болници изразиха опасение, че със сливането ще се намали броят на служителите на лечебното заведение.
"Аз нямам притеснения за тях дали трябва да бъдат съкратени или не. Те ще трябва да останат, защото съответните клиники ще имат необходимост да разполагат с подобни специалисти", отвърна им министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов.
Според него служителите на МВР болница са висококвалифицирани специалисти и всяко едно здравно заведение ще се нуждае от тяхната компетентност.
"Искаме да създадем по-добре работещ механизъм за медицинско обслужване", поясни той.
"Нека не говорим емоционално, че ще закриваме МВР болница и ще ограничим медицинското обслужване на служителите. Не! Важно е да се осигури най-добрата лекарска помощ. Когато се обединят ВМА и МВР болница, те ще могат да бъдат много по-полезни", допълни Цветанов.
На свой ред министърът на отбраната Аню Ангелов заяви, че дълговете на Военномедицинска академия се трупат, защото МВР и президентството не заплащат лечението на служители от Националната служба за охрана (НСО), ДАНС и Националната разузнавателна служба (НРС).
Статистиката сочи, че около 30% от преминалите пациенти във Военномедицинска академия са служители на Министерството на отбраната и МВР, докато другите 70 на сто са цивилни граждани.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.