„Първата Катедра по спешна медицина ще започне да работи през септември“, обяви министърът на здравеопазването Стефан Константинов.
Тя ще приема студенти в Медицинския университет – София. Обучението ще бъде пет години.
Базите за практически занятия ще бъдат болниците "Пирогов" и "Царица Йоанна – ИСУЛ", обясни ректорът на университета Ваньо Митев.
„Студентите, които завършат, ще могат да реагират на всякакви спешни състояния“, допълни той.
В катедрата ще преподават и израелски лекари, тъй като те са най-добре подготвени в света, според ректора.
Към нея ще бъде създадена тренажорна зала, в която ще се придобиват технически умения за извършване на различни спешни манипулации.
Средствата за оборудването на залата – 6 млн. лв., ще бъдат осигурени от европейския проект "ПУЛСС".
Стефан Константинов пък обеща, че на специализантите по спешна медицина държавата ще плаща 4 минимални заплати от следващата година.
Откриването на подобни центрове за обучение е част от Концепцията за спешната медицинска помощ, която министър Константинов представи в началото на май.
Тя предвижда основното натоварване от повикванията на телефон 112 и 150 да поемат именно долекарски екипи с парамедици, които ще заменят работещите в момента фелдшери в системата.
По данни на министъра в системата на спешната помощ в момента работят 1150 лекари, като половината имат специалност, но само при 69 от тях е "спешна медицина".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.