На гости при роднини или в родното село, малко "кърска" работа и повече мързелуване, вместо наемане на селска къща.
Това са част от представите на българина за почивка в страната през всички сезони.
Културният и СПА туризмът пък са предпочитаните начини за отдих от чужденците у нас.
Това показват данни от проучване на консорциум "Синеста", представено днес в БТА. То е финансирано по оперативна програма "Регионално развитие" на икономическото ведомство.
Чужденците, които избират България за почивка, обикновено са така наречените ваканционни туристи.
Те отделят повече средства, имат по-специални изисквания към почивката и се подготвят повече за нея.
Българите осъществяват евтини пътувания до собствените си имоти, при роднини и приятели и по време на почивката си гледат да свършат и нещо полезно, показва проучването.
Сънародниците ни избират България за отдих заради традицията, защото държат да прекарат почивката с близки и роднини. Чужденците пък са привлечени от ниските цени.
Българинът е по-стиснат при почивката си и харчи 19-25 евро на ден, докато чужденците се отпускат и харчат между 70 и 90 евро.
Нашенецът решава да почива спонтанно – средно две седмици преди ваканцията. Докато чужденците обмислят отдиха си два и повече месеца преди осъществяването на почивка.
Българинът като турист е по-самоуверен. Той твърди, че познава страната като петте си пръста и в този смисъл се нуждае от сериозна провокация, за да я погледне с други очи.
При избор на ваканция сънародникът ни разчита основно на предишния си опит.
95 на сто от българите планират почивката си самостоятелно, докато при чужденците при 45-60 на сто това става чрез посредник с предплатени пакети.
Чужденците почиват по-дълго от българите, особено през лятото – 9-10 дни, и 6-7 дни през останалите сезони.
Летните почивки на сънародниците ни траят 5-6 дни, а през останалите сезони – наполовина по-малко от броя нощувки при чужденците.
Чужденците искат да съчетаят при почивката си два и повече видове туризъм. При българите едва 18-25 на сто правят подобен отпускарски микс.
Чужденците най-много харесват Тракия, Родопите, Рила, Пирин за разлика от относителната липса на интерес към районите на Стара планина, Дунавския регион и старите български столици, сочи анализът.
Българите са най-доволни от природата, чистотата, спокойствието и качеството на обслужване.
Чужденците – от природата, отношенията с местните, настаняването, типичната кухня, културните забележителности и условията за ски през зимата.
Сънародниците ни и чужденците се оплакват от лошата инфраструктура.
Българите намират цените за високи, докато за чужденците е почти консенсусно мнението, че цените са достатъчно изгодни.
Чужденците са в състояние да се откажат от почивка у нас заради затруднения достъп за хора с увреждания, показват данните от проучването.
При изследването на нагласите и предпочитанията на чуждестранните и българските туристи са били направени малко над 51 000 интервюта.
Проучването е продължило около 12 месеца, анкетирани са били хора над 15 години, които са направили минимум една нощувка както през активния, така и извън този сезон през 2009 и 2010 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.