Според официалната статистика близо 50% от децата в социалните институции са от ромски произход при около 10 на сто (по неофициални данни) роми в страната.
Това посочиха от Българския хелзинкски комитет (БХК) при представянето на изследването им "Ромските деца в риск в системата на закрила на детето в България".
Според предоставена на БХК статистика от Държавната агенция за закрила на детето към началото на 2010 г. в домовете за деца, лишени от родителски грижи, са били настанени общо 3440 младежи (между 7 и 18 г.). От тях 1705 са от ромски произход.
В институциите за деца на възраст до 3 г. са били настанени общо 2334-ма малчугани, от които ромите са 1190.
В домовете за деца с умствена изостаналост от общо 956, 314 са ромчета.
Тези деца са свръхпредставени в институциите, е извод в изследването на БХК, което е част от проект, реализиран в сътрудничество с Европейския център за правата на ромите и обхващащ още Чехия, Унгария, Италия, Румъния и Словакия.
В хода на проучването от БХК са посетили 15 детски институции, в които живеят 809 деца, 510 от които са роми. Те са интервюирали социални работници и са посетили няколко ромски квартала.
„Според изследването основни причини за институционализирането на ромските деца у нас са бедността на семействата им, ниското ниво на образование, рисковите жилищни условия, липсата на социални услуги“, посочи Славка Кукова, старши изследовател в БХК и основен автор на доклада.
За да се справят с тези проблеми, държавните органи трябва да събират надеждни данни за причините за изоставянето на ромските деца в институции.
Според Кукова на ромите трябва да се осигуряват реален достъп до здравни грижи, до образование, заетост и социално подпомагане в периоди на безработица.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.