Всяко трето дете у нас е било обект на насилие, сочи тревожната статистика, представена на пресконференция в Столична община.
Най-често децата стават жертви на физическо насилие и побой. За изминалата година според официалните данни 691 непълнолетни лица (или всяко трето претърпяло насилие дете) са били подложени на такъв тип посегателства.
Случаите на сексуално насилие над деца също са смущаващ брой - 253 случая за 2010 година или 11,7% от всички претърпели насилие под 18-годишна възраст. Психически тормоз пък е оказан над 409 деца.
Тревожната статистика сочи още, че 85% от децата, станали жертви на сексуално насилие, са имали преди това близки отношения с насилника си, обяви д-р Нели Петрова от Института по социални дейности и практики.
В близо 40 на сто от случаите насилникът е бил баща, брат, дядо или интимен приятел на майката на детето.
В по-голямата част от случаите – 75%, разкриването на насилника става случайно, защото децата се страхуват и срамуват да говорят за проявеното срещу тях насилие.
По-малките деца първоначално не разбират, че стават жертва на престъпни ласки, а го осъзнават, когато пораснат и едва тогава споделят, но не малка част се страхуват или се срамуват да го споделят.
Статистиката сочи още, че броят на насилствените посегателства над деца от 12 до 14-годишна възраст и от 14 до 18-годишна възраст е приблизително еднакъв.
Столичната община в партньорство със Сдружение "Институт по социални дейности и практики” започва кампания срещу сексуалната злоупотреба с деца "Престъпни ласки”, която се реализира в рамките на проект "Детство без насилие".
Основните цели на кампанията са повишаване на обществената чувствителност към проблема за сексуалното насилие над деца, осигуряване информация на родителите и професионалистите за закрила на децата от сексуално насилие, представяне на информация на децата за мерките и средствата за закрила и предоставяне на помощ на жертвите на сексуално насилие и подкрепа за техните роднини.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.