До края на 2007 г. ще завърши изграждането на Инспектората за културно наследство към Националния център за музеи, галерии и изобразителни изкуства (НЦМГИИ) при Министерството на културата, съобщиха от министерството на пресконференция днес.
Инспекторатът работи от началото на 2004 г. с няколко експерти. Предвижда се до края на 2005 г. броят им да се удвои и да се създадат 11 регионални структури в цялата страна - към регионалните исторически музеи.
Инспекторатът ще координира съвместната дейност на военни, полицейски и митнически звена, на правоохранителни и правораздавателни органи, които работят в областта на опазването на културното наследство и предотвратяването на незаконния му трафик, обясни директора на НЦМГИИ Евгени Сачев. Той отбеляза, че към Върховната касационна прокуратура вече има специализиран отдел.
Специално внимание ще бъде отделено и на обучението на експертите - открита е университетска специалност информационни фондове за културното наследство.
Дейността и перспективите за развитието на инспектората ще бъдат представени на работно съвещание днес и утре в Културния център "Двореца" - Балчик. На форума своя близо 30-годишен опит в борбата с незаконната търговия и издирването на откраднати културно-исторически ценности ще представят италиански експерти.
Създаването на база данни за откраднатите ценности, снимки и каталози е задължително условие за борбата с незаконната търговия с тях, каза полк. Джовани Пасторе, заместник-ръководител на Подразделението на карабинерите за защита на културното наследство.
Той заяви готовността на италианската страна да помогне на България за това, както и в организацията на цялостната дейност в тази сфера -координациятамежду различните звена, митническия контрол и разузнаване.
В Италия около 300 специалисти се занимават с борбата срещу трафика на културни ценности, на второ място е Франция - с около 50 експерти, съобщи Пасторе.
По думите му в страните, в които няма такива подразделения, работят представители на Интерпол. Всяка страна изпраща снимки и данни за своите изчезнали културни ценности в секретариата на Интерпол в Лион. Там се прави сборен компактдиск и се предоставяна службите в различните държави. От няколко години и Европол в Хага се занимава с престъпления, свързани с културни ценности, припомни Джовани Пасторе.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.