Студентите имат право да протестират, но ме притеснява, че се поддават на манипулация, каза министърът на образованието Сергей Игнатов. Поводът за коментара му беше фактът, че студенти от висши училища сформираха обединен стачен комитет срещу предвидения скок на студентските такси за учебната 2012/2013 година.
Игнатов отрече, че парите от бюджета за студентски стипендии за 2012 г. са намалени. Те се увеличават с 6 милиона лева и са общо над 31 милиона лева, обясни той. В преходните и в заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет се предвижда таванът на студентските такси, който сега е в размер на една втора от базовия норматив за издръжка на студент, да стане две трети от издръжката.
"Разрешава се през 2012 г. студентските такси да се вдигнат до две трети, но моят разговор с ректорите показва, че те нямат такова намерение", коментира Сергей Игнатов.
По думите му с предложението в закона се дава възможност на ректорските ръководства според техните приоритети да решат кои студенти искат да подкрепят повече - отличниците или социалнослабите."Ако университетите вдигнат таксите, то това ще са собствените им приходи", заяви Игнатов.
Не е вярно, че издръжката на университетите се намалява, а напротив - увеличава се с 11 200 000 лева - или за 2012 г. тя става над 261 милиона лева, посочи просветният министър. Той коментира, че всеки би искал повече, но това са реалните пари.
Министърът заяви, че ако започне студентска стачка, неговият план за действие ще е да изпълнява бюджета на държавата, а студентите имат право да протестират, както всеки български гражданин.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.