Спасителят от магистрала "Тракия" Стефан Стойчев е Мъж на годината 2011.
29-годишният Стефан от Чирпан, който през миналото лято помогна на много хора да се измъкнат от катастрофиралия автобус на магистралата близо до Пловдив, застана начело в анкетата на Дарик след онлайн гласуване. 6804 души дадоха вота си за него.
В цялата история на класацията Стефан Стойчев е първият обикновен човек, който я оглавява и така слага край на дългогодишната традиция престижната титла да отива предимно при политици и спортисти.
Актьорът Христо Мутафчиев и треньорът по борба Симеон Щерев, които също бяха номинирани за отличието, останаха съответно на второ и трето място. За Мутафчиев гласуваха 435 души, а за Щерев 407 души.
Резултатите от конкурса бяха обявени тази вечер на церемония в Младежки театър "Николай Бинев".
Стефан Стойчев е човекът, който промени историята на конкурса Мъж на годината. Преди да го спечели, самият той промени живота на много хора, които спаси от катастрофиралия автобус на магистрала "Тракия".
Оттогава и неговият живот е по-различен. До преди да бъде съкратен в навечерието на Коледа, 29-годишният Стефан работеше като комбайнер. Сега е част от екипа на общината в Стара Загора като шофьор. Мечтае да бъде пожарникар. Женен е и има малка дъщеря Преслава.
Семейството му, както и родителите му, присъстваха на церемонията в Младежки театър, на която той беше обявен за Мъж на годината 2011. Стефан Стойчев вече е притежател на уникална сабя, на която е гравирано името му. Връчи му я изпълнителният директор на Дарик Радосвет Радев. Заради старо поверие Стойчев я откупи от Радев с монета. Според вярването така тя никога няма да застане между двамата.
Мис Чар
Единствената дама, която получи награда по време на церемонията "Мъж на годината", се казва Милена Николова - Миленита. Екипът на Дарик я обяви за "Мис чар". Освен заради музиката, която прави, тя си заслужи отличието и заради участието си във филма на Димитър Коцев - Шошо "Лора от сутрин до вечер", в който показа, че актьорският талант е дарба, която или притежаваш, или не. Миленита има малка роля и в сериала на БНТ "Под прикритие". "Мис чар" е награда за цялостното й чаровно излъчване.
Допълнителни награди
На церемонията в Младежки театър Дарик връчи и още няколко допълнителни награди. За момчетата, които през миналия юни изрисуваха паметника на Съветската армия в София, е отличието "В крак с времето". Точно това бяха написали те под войниците, които преобразиха като Супермен, Капитан Америка, Жокера от "Батман", Дядо Коледа, и които бяха истинска атракция за софиянци. Акцията на младежите, които наричат себе си Destructive Creation, всъщност не беше заличена с измиването на монумента, а остана сред събитията, които макар и да са спорни, безспорно са оригинални и атрактивни.
Отец Андон Шавулев от храма "Въведение Богородично" в Благоевград взе приза "Дух на добродетелност". Освен че е свещеник, той е и треньор по бокс на младежи от дома за деца, лишени от родителска грижа в града. Благодарение на него много от тях вече имат спечелени медали от различни първенства. Отецът, който преди години също е практикувал този спорт, учи своите възпитаници не просто на силата на юмруците, а и на силата на духа.
83-годишният режисьор Рангел Вълчанов беше обявен за "Легенда". Отличието е в знак на уважение и обич към човек, който не просто създаде някои от най-добрите филми в българското кино, но демонстрира достойно поведение и извън професионалния си живот.
Специална награда - "Крачка на годината", беше връчена на скулптора Пламен Деянов, автор на проекта за Бронзова къща във Велико Търново.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.