В Европейския съюз най-голяма част от населението е застрашено от бедност в България (42%), следвана от Румъния (41%), Латвия (38%), Литва (33%) и Унгария (30%), показват данни на Евростат.
Най-малък е този дял в Чехия (14 на сто), Швеция и Холандия (по 15 процента), Австрия, Финландия и Люксембург (по 17 процента).
През 2010 година 115 милиона души или 23,4 на сто от населението на 27-те страни членки на Европейския съюз са били застрашени от бедност или социално изключване.
Това означава, че са били изложени на риск поне при едно от следните условия: в риск от бедност с доход по-малко от 60% от средния национален доход след социални плащания, сериозни материални лишения (неспособност да се плащат сметки, да се отопляват подобаващо, да консумират протеини), слаб работен потенциал на възрастните членове на домакинството (под 20 процента от общия потенциал през изминалата година).
Гърция е на седмо място по бедност в ЕС. 20,1 на сто от населението на южната ни съседка живее с по-малко от 60 на сто от средния доход за страната и е застрашено от бедност, а 27,7 на сто от гърците са на границата на бедността и на социалната изолация.
Делът на изпитващите сериозни материални лишения (неспособност да се плащат сметки, да се отопляват подобаващо, да консумират протеини) в България е 35 процента, а в Румъния - 31 на сто, пише БТА.
В ЕС 27% от децата под 18 години са били изложени през 2010 г. на опасност от бедност или социално изключване спрямо 23 % от населението в трудоспособна възраст (18-64 години) и 20 % от възрастното население (над 65 години).
Децата са най-засегнати в 20 страни членки, докато възрастните са в най-голям риск от бедност в България (55,9 на сто) и Румъния (39,9 на сто).
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.